İnternet bağlantısı olmadan ses komutlarıyla AirPod kontrolü

Date:

İnternet bağlantısı olmadan sesle AirPod kullanmak hayal değil.

Yaklaşık bir aydan biraz fazla bir zaman geçti ve gördük ki AirPod kullanımında baş gösteren zorlukların en büyüklerinden biri, birincil kontrol araçları. Yani, Siri. Wi-Fi ağları ya da güçlü hücresel bir servis dahilinde Siri genellikle, biraz gecikmeli de olsa güvenilir olarak çalışır. Bir asansöre bindiğinizde ya da bir metroya girdiğinizde bu kontrol arayüzü kullanılmaz hale gelir. İyi bir internet bağlantısı olmadan Siri çalışmaz ve bu aynı zamanda telefonunuzun ya da Apple Watch’unuzun kontrollerinin de çalışmayacağı anlamına gelir. Bu dünyayı etkileyen bir sorun tabii fakat daha iyi bir sonuç bulmak için elimizden geleni yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Bununla birlikte her ne kadar geçici bir çözüm olsa da, şimdilik kullanabileceğimiz bir çevrimdışı çözümümüz var.

Geçtiğimiz hafta AirPod’lara gelecek yeni özelliklerin bir listesi üzerinde detaylıca çalıştık ve hakiki kablosuz kulaklıklarla ilgili bazı önemli gelişme alanlarını tespit ettik. Önemli özelliklerden biri Siri olmalı. AirPod’ların ana kontrol kaynağının Siri üzerinden ses komutları ile olacağı tahmin edilmekle birlikte, asistanın geliştirimi Apple’ın bunu ürün zinciri boyunca gerçekleştirmek zorunda olması anlamına da geliyor.

Toplum içerisinde Siri ile konuşmak benim için artık can sıkıcı değil ama hücresel sinyal gücünün azaldığı anlarda çalıştırmanın hemen hemen imkansız oluşu canımı sıkıyor. Siri’nin gelecek yıl büyük oranda geliştirmelere maruz kalacağına dair bildirimler bir yana, şahsen ben çevrimdışı meziyetler kazanacağı günün özlemiyle yaşıyorum. İstediğimizi almak için şimdilik Siri’nin halefi olan ‘Ses Kontrolü’ uygulamasına dönmek zorundayız.

Siri yerine ‘Ses Kontrol’ünü etkinleştirin

  • Ayarlar-Genel-Erişilebilirlik’e gidin

  • Daha sonra AnaSayfa butonuna basın. ‘Konuşmak İçin Bas ve Basılı Tut’ bölümünün altında bulunan ‘Ses Kontrolü’nü seçin.

  • Bitti !

Şimdi, normalde Siri’yi çalıştıracağınız herhangi bir durumda Siri’nin yerine ‘Ses Kontrolü’ belirecek. En önemlisi ‘Ses Kontrolü’ özelliğinin iOS sistemine Siri kadar iyi bir şekilde entegre edilmemiş olması sebebiyle bazı olumsuzluklar söz konusu. Bunun anlamı şu; ses komutları sadece belirli komutlarla sınırlı. Fakat yine de maksadımız AirPod’ları mevcut Siri kontrollerinin yerine çevrimdışı bir ortamda kullanmak olduğu için oldukça işimize yarayacak. Ses Kontrolü çalıştır/durdur, atla, geri dön yapabilir, hatta belli artistleri, albümleri, şarkıları ve çalma listelerini internet bağlantısı olmadan çalabilir.

‘Ses Kontrolü’ne seslenmek, AirPod’lardaki Siri ile aynı; AirPod’a çift tıkladığınızda ‘Ses Kontrolü’ ortaya çıkar. Seslenmeye başladığınızda anlaşılır bir şekilde konuşun ‘Ses Kontrolü’ne ne istediğinizi söyleyin. ‘Çalma listesini çal’ ve ‘Müziği çal’ gibi ifadeler, beklenen sonuçları almanız için yeterli olacaktır.

Bu çözümü yalnızca internet bağlantınızın olmadığından kesin olarak emin olduğunuz ender zamanlarda kullanın. ‘Ses Kontrolü’ ve ‘Siri’ arasında sürekli geçiş yapmak oldukça can sıkıcı olabilir zira her defasında menülere girip çıkmak durumunda kalacaksınız. Buna ek olarak ‘Ses Kontrolü’ ses ayarı yapamaz ve gürültülü ortamlarda sesli komutu anlamakta zorlanır.

 

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...