SpaceX yeni Falcon Roketi’ni başarıyla indirdi

Date:

SpaceX bir roketi daha indirmeyi başararak resmen geri döndüğünü ilan etti

SpaceX Uzay Programı, beş ay aradan sonra ilk roketini geçtiğimiz cumartesi günü başarılı bir şekilde fırlattı. Uzay programı, bu roketle birlikte toplam 10 uyduyu uzaya yerleştirdi ve roketin tekrar kullanılabilir kısmını mükemmel bir şekilde Pasifik Okyanusundaki drone gemisine indirdi.

SpaceX kalkış spikeri John Insprucker canlı yayını sırasında; “Bu büyük bir başarı – 10’da 10” şeklinde konuşarak heycanını dile getirdi.

 

SpaceX Uzay Programının kurucusu Elon Musk Twitter’dan; “Hedef iyi gözüküyor”, “Rocket sabit” mesajını gönderdi.

Tarihi fırlatma ile ilgili SpaceX’in resmi sitesinde bir video yayınlandı. Videoda, kalkış 18:30 dakikaları civarında oluyor ve kısa bir süre sonra roketin ikinci kısmı -uyduları uzaya götüren kısım- ayrılıyor. Roketin ilk kısmı -tekrar kullanılabilir kısım- Dünya’ya dönüp mükemmel bir şekilde Pasifik Okyanusunda yüzen drone gemisine iniş yapışı 26. dakikadan sonra başlıyor.

SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketleri sayesinde firmanın, her yeni Falcon 9 roketinin yapımının maliyetinden tahmini 62 miyon dolar masraftan kurtulması bekleniyor. Bu SpaceX’in başarılı bir şekilde Falcon roketlerini indirmelerinin 5. seferi.

SpaceX’in patlamadan sonraki ilk fırlatması başlangıçta 9 Ocak olarak planlanmıştı fakat hava koşullarından dolayı ertelendi.

Bu kalkışta, Falcon 9 roketinin ikinci kısmı telekomünikasyon şirketi Iridium için 10 uyduyu alçak yörüngeye taşıdı.

Bu SpaceX’in yaptığı 70 kalkıştan yalnızca bir tanesi. 10 milyar dolardan fazla değer biçilen firma 2016 yılında fırlattığı roket sayısını üçe katlayarak, 2017 yılında 27 roketi fırlatmayı amaçlıyor. Ayrıca bu roketlerin bazıları Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyor olacak.

Roket patlamaları ne kadar yorucu ve pahalı olursa olsun, şirketlere gelecekte uzaya gitmenin en iyi ve güvenli yollarıyla ilgili birçok şey öğretebilir. Ve bu çok önemli, çünkü SpaceX 2018’de Mars’a gitmeyi hedefliyor. Yani bu büyük hedefe Dünya’da ne kadar hazırlanabilirlerse, o kadar iyi.

Bu kalkış SpaceX’in 1 Eylül 2016’da fırlatma esnasında meydana gelen ve roketin infilak etmesine sebep olan kazadan beri ilk fırlatma denemesiydi. Kazayla ilgili resmi soruşturmada neyin ters gittiğini araştırılırken, potansiyel bir sabotaj olduğu dedikoduları arasında bütün SpaceX filosu suçlanmıştı.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...