İsveçli bir adam 13 yıl hapis yattıktan sonra bir podcast sayesinde serbest bırakıldı

Bir podcast, İsveçli hüküm giymiş masum bir adamın tekrar yargılanmasını ve özgürlüğüne kavuşmasını sağladı.

Linna, 2004’te kuzey İsveç’teki bir çiftlikte meydana gelen soygun ve cinayetten hüküm giydikten sonra cezaevine gönderildi. Öldürülen adamın kardeşi saldırganın sesini tanıdığını düşünüyordu.  Bu kişinin bir gerekçesi vardı fakat polis sonunda Linna’yı parmaklıklar arkasına gönderdi. Ortada adli tıp kanıtları yoktu.

Ancak Linna, masumiyetini korurken gazeteciler Anton Berg ve Martin Johnson’un podcast kanalı Spar’da davayı soruşturdu. Bir röportaj sırasında, Linna’nın mahkûm edilmesine sebep olan tanık ifadesinde aykırı ve yeni bilgiler verdi. Linna bu görüşmenin kaydını, itiraz etmek için kullandı. Linna 13 yılını hapishanede geçirdikten sonra tekrar yargılandı ve sonunda özgürlüğünü yeniden eline aldı.

Bir podcast, İsveçli hüküm giymiş masum bir adamın tekrar yargılanmasını ve özgürlüğüne kavuşmasını sağladı.

Spar, giderek çoğalan gerçek suç dosyalarını inceleyen bir podcast kanalıdır. Epey popülerleşen Serial podcast ve Netflix’in serisi olan Making a Murder de özellikle cinayet vakalarında ulusal olarak dikkat çekti ve şüphelerin artmasına sebep oldu. ABD’li gerçek suç meraklıları için Spar, maalesef ABD’li değil İsveç’lidir. Netflix’in yakın tarihli Keep Keepers adlı filminde de bu tür şaşırtıcı sahneler mevcut.

OKU ►  Bill Gates robot çalışanlara vergi konmasını talep etti

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox