Kanatlı Güdüm Kiti Tübitak Sage

Date:

TÜBİTAK SAGE, uçaktan atılan bombalara güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandıran Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) yer testleri aşamasını başarıyla tamamlamıştır.

Kanatlı Güdüm Kiti KGK, mevcut güdümsüz 1000 lb’lik MK-83 ve 500 lb’lik MK-82 genel maksat bombalarını havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara çeviren kanatlı bir güdüm kitidir. Böylece mevcut bombalara, her tür hava koşulunda, 100 km’nin üzerinde bir mesafeden atıldığında bile, 10 m sapma değerine kadar yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazandırmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.

Kit Yeteneklerine Genel Bakış Kanatları ile kuyruk kitlerine göre arttırılmış menzili Uçağa hava savunma sistemlerinden korunması için uzak mesafe sağlayabilme;

Tübitak Sage, Kanatlı Güdüm Kiti, gece-gündüz her türlü hava koşulunda çalışabilme. Tümleşik ANS/KKS (İng.INS/GPS) ile hedefi hassas vurabilme kabiliyeti Kriptolu. (Karıştırmaya daha dayanıklı) veya kriptosuz askeri KKS (İng. GPS) kullanma olanağı F-16C Blok40 ve F-4E/2020 savaş uçaklarına sertifiye Hedef/yol noktalarının ve vuruş açısının önceden planlanabilme yeteneği Pilot tarafından fırsat hedeflerinin uçaktan mühimmata yüklenebilmesi. Yol noktası takip edebilme 1760 standardı ile uyumluluğu. Test Cihazı ile altsistem seviyesine kadar test edilebilme yeteneği ile arttırılmış.Menzil KGK yüksek irtifadan atıldığında azami 60 deniz mili, düşük irtifadan atıldığında ise azami 20 deniz mili menzillere ulaşabilmektedir.

KGK, 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü’nde düzenlenecek 11. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (İDEF) da tanıtılacak.

Kanatlı Güdüm Kiti Hedefi Vurma Doğruluğu Tümleşik ANS/KKS Kullanıldığında.

Mühimmatın atılabileceği her irtifa için CEP değeri azami 10 m’dir. Aktarım Yönlendirme (İng. Transfer Alignment) yeteneği ile ANS başarımı eniyilenmektedir. İhtiyaç duyulursa sadece ANS ile düşük menzillerde etkin olarak kullanılabilir. KKS olmadığında ANS sistemine barometrik altimetre ile yükseklik desteği sağlanmaktadır. Tek tip kit ile farklı bombalara uyumludur. Gelecekteki geliştirme planları NATO UAI uyumluluğu mevcuttur. Son güdümde lazer arayıcı desteği vardır.

Kanatlı Güdüm Kiti

Fiziksel Özellikler

Mk-82 ile birlikte
Boy:  2500 mm
Kanat Açıklığı:  2600 mm
Çap:  275 mm
Ağırlık:  300 kg

Mk-83 ile birlikte
Boy:  3200 mm
Kanat Açıklığı:  2600 mm
Çap:  355 mm
Ağırlık:  600 kg
Operasyonel Özellikler

  •  30.000 ft irtifa için 60 NM ve 10.000 ft irtifa için 20 NM menzil
  •  10 m hassasiyetle yüksek hızda öldürücü vuruş
  •  10o-80o arasında ayarlanabilir vuruş açısı
  •  600 knot uçuş hız limiti
  •  KKS/ANS ile yüksek hassasiyet
  •  Güçlü yok edici etki

Tübitak Sage

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...