Kanserle savaşan küçük robotlar ordusu

Date:

Hassas bölgelerde kullanılacaklar

Bilim adamları uzun yıllar boyunca hassas tıbbi işlemlere robotları dahil etmek için çalışmalar yaptılar. Bu çalışmaların sonucunda bir insanın gözüne ilaç enjekte edebilen, ya da ulaşılması güç alanlarda işlem yapmak için eğilebilen küçük cihazlar ürettiler. Şimdi ise mıknatıslanmak suretiyle bir araya getirilmiş mikroskobik robotları kullanarak kansere karşı savaşmak için toplandılar.

Almanya’daki Phillips Innovative Technologies araştırmacıları, bir yığın içerisindeki her bir robotu tekil olarak manipüle ederek, manyetik alanların kullanımı eşliğinde bu robotlara özel görevler atamak için bir yöntem geliştirdiler. Bilim adamları bu bulgularını 15 Şubat tarihli Journal Science Robotics’te yayınladılar.

[irp posts=”4033″ name=”En tehlikeli beyin kanseri için yeni tedavi seçeneği”]

Daha önce mikroskobik cihazları tam anlamıyla kontrol etmek zordu çünkü aynı manyetik alan dahilinde kontrol edilen bütün robotlar aynı şekilde davranıyorlardı. Çalışmanın baş yazarı Jürgen Rahmer Live Science’a “Metodumuz, insan vücudu içerisinde gelişmiş yönlendirmeleri mümkün kılabilir” dedi.

Şimdi ise bilim adamları, robot yığınlarını, kanseri yok edeci radyoaktif ‘kaynakları’ vücut içerisindeki tümörlere nakletmek için kullanmak istiyorlar. Kanserin bu yolla tedavisi sağlıklı dokuları kurtarabilir ve zararlı yan etkileri azaltabilir. Araştırmacılar bu yöntemin aynı zamanda hasta iyileştikçe zaman içerisinde değişikliğe uğrayan tıbbi implantların yapılması için de kullanılabileceğini söylediler.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...