Kanserle savaşan küçük robotlar ordusu

Hassas bölgelerde kullanılacaklar

Bilim adamları uzun yıllar boyunca hassas tıbbi işlemlere robotları dahil etmek için çalışmalar yaptılar. Bu çalışmaların sonucunda bir insanın gözüne ilaç enjekte edebilen, ya da ulaşılması güç alanlarda işlem yapmak için eğilebilen küçük cihazlar ürettiler. Şimdi ise mıknatıslanmak suretiyle bir araya getirilmiş mikroskobik robotları kullanarak kansere karşı savaşmak için toplandılar.

Almanya’daki Phillips Innovative Technologies araştırmacıları, bir yığın içerisindeki her bir robotu tekil olarak manipüle ederek, manyetik alanların kullanımı eşliğinde bu robotlara özel görevler atamak için bir yöntem geliştirdiler. Bilim adamları bu bulgularını 15 Şubat tarihli Journal Science Robotics’te yayınladılar.

OKU ►  En tehlikeli beyin kanseri için yeni tedavi seçeneği

Daha önce mikroskobik cihazları tam anlamıyla kontrol etmek zordu çünkü aynı manyetik alan dahilinde kontrol edilen bütün robotlar aynı şekilde davranıyorlardı. Çalışmanın baş yazarı Jürgen Rahmer Live Science’a “Metodumuz, insan vücudu içerisinde gelişmiş yönlendirmeleri mümkün kılabilir” dedi.

Şimdi ise bilim adamları, robot yığınlarını, kanseri yok edeci radyoaktif ‘kaynakları’ vücut içerisindeki tümörlere nakletmek için kullanmak istiyorlar. Kanserin bu yolla tedavisi sağlıklı dokuları kurtarabilir ve zararlı yan etkileri azaltabilir. Araştırmacılar bu yöntemin aynı zamanda hasta iyileştikçe zaman içerisinde değişikliğe uğrayan tıbbi implantların yapılması için de kullanılabileceğini söylediler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox