Katar ve Amerika F-15 satış anlaşmasını imzaladı

F-15 satış anlaşması

Amerika Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, F-15 satış anlaşmasının Amerikan Savunma Sekreteri Jim Mattis ve meslekdaşı Katar’lı Savunma Bakanı Khalid al-Atiyyah tarafından imzalandığını doğruladı.

Uzun zamandır beklenen anlaşma Kasım ayında Amerikan Devlet Bakanlığı tarafından hazırlandığında, miktarın 72 adet jete karşılık 21.1 milyar dolar olacağını duyurmuştu. Halbuki imzalanan anlaşma açıklanan miktarın yarısı kadar görünüyor. Bu yönüyle Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın yaptığı tahminlerin, anlaşmalar tamamlandığındaki miktarlara oranla oldukça yüksek olduğunun bir başka göstergesi.

İlk olarak Bloomberg News’in bildirdiği son haliyle anlaşma, Boeing’in hoş karşılayacağı bir kazanım olacak zira firmanın F-15 müşterilerinin bir yıl öncesinde bittiği görülüyordu.

Bugün erken saatlerde anlaşmayla ilgili neşeli görünen Boeing savunma başkanı Leanne Caret: “Bu bir yabancı ordu satışı, bu nedenle Amerikan Hava Kuvvetleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Tabii kongre delegelerini de izlemeye devam edeceğiz. Bu kararlar alınırken onlarla iş birliği halinde oluyoruz. Katar’lıların üzerinde çalıştıkları konunun zaman içerisinde nasıl şekilleneceğini göreceğiz”dedi.

OKU ►  Çin'in kuantum uydusu için büyük atılım

Boeing’den bir sözcü ise Pentagon’un yaptığı açıklamanın haricinde bir yorumda bulunmaktan kaçındı.

OKU ►  FBI, Rusya ve Trump arasındaki ilişkiyi araştırıyor

Satış işlemi Amerika ile Katar arasındaki ilişkilerin dikkatleri çektiği ana denk geldi

Bu ay başında Katar ve komşuları Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında içten içe kaynayan gerilimler baş göstermiş, Suudi Arabistan ve BAE, Katar’la ilişkilerini kesmişti. Hatta Suudi Arabistan Katar’la olan sınırını da kapatmıştı.

Amerikan başkanı Donald Trump ateşe körükle gitmiş, 6 Haziran’da Katar’ın terörist gruplarla bağlantısı olduğunu iddia eden şu tweet’i atmıştı : “Suudi Arabistan Kralı ve 50 ülkeyle yaptığımız görüşmenin sonuç vermeye başladığını görmek çok güzel. Aşırıcılığı desteklemeye karşı sert tavır alacaklarını söylediler. Tüm işaretler Katar’ı gösteriyordu. Belki de bu, terörizm korkusunun sonunun başlangıcı olacak!”

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox