Kendinizi internet’ten nasıl silersiniz ?

Date:

Birçok sosyal ağa üye olabilirsiniz, birçok e-posta adresiniz olabilir, arama motorlarında adınızı arattığınızda yüzlerce sonuçla karşılaşıyor olabilirsiniz. Ancak bunu sıfırlamak zahmetli olsada mümkün. Her ne kadar internet üzerinde yaptığımız her işlemde dijital parmak izimizi her yere bıraksak da bunu temizlemek mümkün.

İlk olarak, sosyal medya hesaplarınızdan kurtulun.

Öncelikle aktif olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı kapatın Facebook,Twitter, Google+, LinkedIn, instagram, hepsine tek tek girerek ayarlarınızdan kendinizi bu sosyal ağlardan tamamen silin.

İkinci olarak arama motorlarında size ait çıkan sonuçları sildirin.

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen hala sonuçlarda yer almaya devam ediyorsanız arama motorlarına başvurarak bu sonuçların gösterilmesinden rahatsız olduğunuzu belirtip sildirebilirsiniz. Bunun için Google’ın URL Remover aracını da kullanabilirsiniz.

Üçüncü olarak, elektronik ortamda üye olduğunuz tüm bülten üyeliklerinizi iptal edin.

E-mail kutunuzu geriye doğru kontrol ederek nerelerden elektronik bültenler aldığınızı bulun ve hepsindeki üyeliklerinizi iptal edin.

Dördüncü olarak, kullanmadığınız ama yıllar önce abone olduğunuz diğer platformları bulun.

Geçmişteki zamanların popüler web platformlarına üyelikleriniz her ne kadar kullanmıyor olsanız da online dünyada var olmaya devam ederler. Hangi sitelere üye olduğunuzu hatırlamanız güçmü ? Arama motorlarını kullanarak bunları bulup tesbit edin. Eski üyeliklerinizi bularak bu hesaplarınızı kapatın. Şifrenizi unuttuysanız bu sitelerdeki “Şifremi Unuttum” seçeneğiyle e-posta adresinize gönderilmesini sağlayarak hesaplarınızı kapatın.

Beşinci olarak, bazı platformlarda silemediğiniz üyeliklerinizde sahte kimliklere bürünün.

Hesabınızın olduğunu bildiğiniz ancak silemediğiniz durumlarda ise kimliğinizi değiştirmeyi seçebilirsiniz. Örneğin farklı bir ad, farklı bir profil fotoğrafı, şehir seçerek kendinize yeni bir hayat oluşturabilir ve artık bu platformlarda başkası olarak var olmaya devam edebilirsiniz.

Altıncı olarak, Web sitesi yöneticilerine ulaşmaya çalışın.

Uğraşarak, birkaç tıkla üyeliklerinizi iptal edemediğiniz web platformlarında ise site yetkilisine başvurun. İstediğinizi belirttikten sonra biraz beklemeyi göze alın. Eğer uzun zaman geçti ve hala yanıt gelmediyse talebinizi yeniden hatırlatmaktan çekinmeyin.

Yedinci olarak, dijital verilerinizi sildirin.

İnternet üzerinde tüm üyeliklerinizden kurtulmuş olsanız da çoğu web platformu sizin profillerinizden, hesap bilgilerinizden topladığı bilgileri veritabanında tutmaya devam ediyor. Bunlardan kurtulmak içinse DeleteMe gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Sekizinci olarak, GSM operatörünüzle iletişime geçin.

Çoğu GSM şirketi bilgilerinizi online olarak listeleyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, GSM operatörünüze ulaşarak bu bilgilerin kaldırılmasını talep edin. Ayrıca mobil telefonlarda bulunan CIA gibi uygulamaların web sitelerine girerek kendinizi bu veritabanlarından silin.

Dokuzuncu olarak, e-posta hesabınızdan kurtulun.

Geldik finale, e-posta adresinizi ya da adreslerinizi silerek online dünya ile vedalaşın. Fakat bu son vedalaşmayı yapmadan önce e-posta adresinize gönderilebilecek tüm üyelik silme işlemlerinin tamamlandığından emin olun. Aksi takdirde, hala online dünyaya veda edemezsiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra artık özgürsünüz…

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...