Valkyrie ve Mako

Valkyrie ve Mako

Kratos Savunma ve Güvenlik Çözümleri bu yılki Paris Air Show’da askeri insansız hava sistemleri (UASs)’nin yeni bir sınıfı olan XQ-22 Valkyrie ve Mako (UTAP-22)’yu uçurmaya hazırlanıyor.

Valkyrie ve Mako dronları insanlı hava araçlarına yardımcı olarak işlev görmek üzere tasarlanmışlardır.

Bu yüksek manevralı, sessiz UASs’ler, süpersonik hızlara yakın hızda uçarak silah ya da gözetleme sistemleri taşıyabilir ve istihdam edebilir.

48 metre uzunluğundaki Valkyrie 3.000 deniz milinden daha fazla menzile sahiptir.

Amerikan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları (AFRL) yakın bir zamanda Ohio’da bulunan Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki düşük maliyetli havacılık teknoloji programında duyurmuştu.

Kratos, Valkyrie’nin Amerikan Hava Kuvvetlerinin firmaya LCAAT geliştirmesi için anlaşma yaptığı 2016 yılı Temmuz ayından bu yana geliştirilmekte olduğunu söyledi.

AFRL LCAAT proje müdürü Bill Baron “Bu hava araçlarından bir grubu bir F-35 ya da F-22 ile, ya da istihbarat araçlarımızdan bazılarıyla birlikte kullanırsanız temel olarak daha düşük maliyetle daha fazla alana hakim olursunuz. Bir çok durumda yeterince uçağımız olmadığını görüyorsunuz. Geleceği göz önünde bulundurursak filo ölçülerimiz kısıtlı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Dolayısı ile bu yöntem, güç arttırıcı bir yöntem olma özelliği kazanıyor” dedi.

OKU ►  Balistik 'Atış Bilimi' Mermi ve Füzelerin Hareketlerini Nasıl İnceler.

Valkyrie’nin ilk uçuşunu gelecek yıl gerçekleştirmesi bekleniyor.

Halihazırda faaliyet göstermekte olan Mako ise bu yıl Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında devamlı test uçuşları yapmak üzere programlandı.

Mako bu testlerin bir parçası olarak sensör taşıyacak ve insanlı hava araçlarıyla birlikte uçacak.

Paris Air Show 19 Haziran’da başlayacak ve 25 Haziran’a kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here