VR ortamda kredi kartı ödemesi

Banka kartının sanal versiyonu

Belki de bugüne kadarki en sıkıcı VR duyurusunda ödeme işlemi firması WorldPay, hizmetlerini sanal dünyalara taşımaya karar verdiğini bildirdi.

İngiltere’de bulunan firma dünya çapındaki öncü ödeme işlemcilerinden biridir. İlk prototipini yaparken HTC Vive kullanan firmanın sisteminde oyun içi bir eşya için ödeme yapmak Vive’ın kumandaları ile mümkün olabiliyor. Kumandalarla alınan eşyanın bu esnada fiyatı baloncuklar içerisinde beliriyor. Fiyat etiketine birkaç saniyeli olarak bakınca ödeme işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Ödeme işlemi gerçek kredi ya da banka kartınızın sanal versiyonu üzerinden yapılıyor. Daha sonra kartınızı VR ödeme terminali üzerinde tutuyorsunuz. PIN girmeniz gerektiğinde üzerinde numaralar bulunan baloncuklar gelişigüzel olarak gezinmeye başlıyor ve böylece diğerlerinin kodunuzu tahmin etmeleri engellenmiş oluyor.

Genel olarak bakıldığında bu VR ödeme işlemi gerçek hayattaki ödemelerin hemen hemen aynısı. Bu açıdan çok da berbat görünmüyor. Gerçek hayattaki ödemelerimizde kredi kartı kullanımından uzaklaştığımız bu günlerde satın alma işlemlerinin VR ortamında daha iyi şekilde gerçekleştirilebileceği düşünülebilir.

OKU ►  DeepMind Yapay Zeka, eski deneyimlerini hatırlamayı öğreniyor

Satın alma işlemleri skalasında WorldPay, Ikea gibi kendi içinde yaptığı satışlarda VR’i denemeye başlamış olan firmalarla birlikte çalışmayla da ilgilendiğini söylüyor. Gerçek hayattaki ödemeleri zorlaştıracak kaba saba VR gözlüklerinden ve kumandalarından kurtulabildiğimiz an VR ödeme sistemleri kullanışlı bir uygulama haline gelebilecektir.

OKU ►  Facebook’un tepki/reaction emojilerinde en popüler 'kalp' oldu

Firmanın yürüttüğü Pazar araştırması VR ödemelere olan ilginin ülkelere göre büyük oranda değişim gösterdiğini öne sürüyor. Çin’de yapılan yoklama araştırmalarına katılanların %93’ü VR ödemeleri kullanabileceklerini söylerlerken, İngiltere’dekilerin yalnızca %35’i bu yönde fikir beyan etti. Tabii bu yazıyı yazanların da yüzde sıfırı VR ödemelerin yakın bir tarihte gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox