Küçük çocukların küçük midelerine her gün 1 yumurta

Günde bir yumurta yemesinin çocukların gelişimine katkısı büyük

Ekvador’da üzerinde çalışılan altı aylık bir çalışma sonuçlarına göre, günde bir yumurta yemek, yetersiz beslenen küçük çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunuyor. Günde bir yumurta yemesinin çocukların gelişimine katkısı büyük. Ayrıca boy uzamasında da oldukça etkili bir rol oynuyor. Hangi haliyle yedirilirse yedirilsin; az ya da çok pişmiş, kaynatılmış, kızartılmış hiç fark etmez. Yumurta küçük çocukların önemli bir besin kaynağı durumunda. Pediatri dergisi araştırmacılarının söylediklerine göre bir çocuk için doğumundan itibaren olan iki yıl çok önemli. Yaşanan herhangi dengesiz bir durum büyük ölçüde geri döndürülemez olabilir. Günde bir yumurta yemesinin çocukların gelişimine katkısı büyük

Yaşa oranla boy kısalığı

Kötü beslenme, çocukluk dönemi enfeksiyonları ve hastalıklarıyla birlikte, büyümenin (boy uzamasının) önüne geçen önemli bir nedendir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir istatistiğine göre, beş yaşın altındaki 155 milyon çocuk kısa boylu (yaşlarına göre çok kısadır). Araştırmada tespit edilen bu çocukların çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyorlar. Sağlık uzmanları bu konunun üstesinden gelecek çözüm yollarına dair fikir alışverişinde bulunuyorlar.

OKU ►  Çocukların cinsiyet rollerini etkileyen oyuncaklara birde bu açıdan bakın
OKU ►  Almanya mültecilerin kökenini tanımlamak için ses tanıma kullanacak

Lora Iannotti ve meslektaşları, Ekvador’daki kırsal yaylalardan birinde bir tarla deneyi yapmaya karar verdiler ve deneyi hazırladılar.Bu deneyin sonucunun bir çözüm yolu olabileceğini düşünerek deneye başladılar. Henüz çok küçük olan çocuklara (altı-dokuz ay arası) para istemeden yumurta verdiler.

Rastgele seçilen ve bu araştırmaya katılan 160 çocuğun yarısına altı ay boyunca günde bir yumurta verildi – diğerleri karşılaştırma yapmak için izlendi. (yumurta verilmedi) Araştırmacılar, çalışma planına bağlı kaldıklarından emin olmak ve yumurta alerjisi de dahil olmak üzere herhangi bir sorun ya da yan etki olup olmadığını kontrol etmek için çocukların ailelerini her hafta ziyaret etti. Araştırmanın sonunda yumurta verilen çocukların verilmeyenlere göre ortalama olarak %47 daha fazla uzadıkları tespit edildi. Günde bir yumurta yemesinin çocukların gelişimine katkısı büyük
Araştırmacı Bayan Iannotti, “Bu yaptığımız müdahalenin ne denli etkili olduğunun şaşkınlığını yaşadık. Özellikle açlık veya beslenme yetersizliğine karşı savunmasız olan nüfus için çok uygun ve erişilebilir fiyatta bir besin olması harika” ifadelerini kullandı.

“Küçük mideli küçük çocuklar için yumurta inanılmaz bir besin. Önemli ve çocukların alması gerektiğini düşündüğümüz besin maddelerinin bir bileşimini içeriyor” sözlerini ekledi.

OKU ►  Ekran başında çok durmak çocuklarda diyabet riskini arttırıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox