Türk Silahlı Kuvvetleri Kunduz istihkam iş makinesi

Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi, amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) Farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi gereklidir.

Bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makineleri bulunmakla beraber, bu araçların yüzme imkân ve kabiliyeti olmadığından en büyük dezavantajları, karşı kıyının da aynı şekilde hazırlanması gereksinimini sağlayamamalarıdır. Bu nedenle, bu araçların nehrin diğer tarafına nakliyesi zaruridir. Ancak nakliye gereksinimi, operasyonun esnekliğini ve başarı şansını azaltmakta, aynı zamanda da hareketin süresini etkilemektedir. Standart iş makinelerinin kullanımı ile ilgili diğer bir kısıt ise, çoğunlukla bu araçların hareket bölgesine nakliyesi için diğer taşıyıcı araçlara gerek duyulmasıdır.

Kunduz istihkam iş makinesi

Kunduz temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinesidir. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir.

Kunduz, standart iş makinelerinden farklı olarak, gerektiği durumlarda ağırlığını artırarak iş yapabilme kapasitesini yükseltmek için, balast haznesine toprak zeminden balast alma yeteneğine ve operasyon sonunda bu balastı boşaltma sistemine sahiptir. Sıradan iş makinelerinde araç sabit, dozer bıçağı hareketli iken Kunduz’da dozer bıçağı araca sabittir. Özel hidrolik süspansiyon sistemi sayesinde Kunduz’un önü alçaltılıp yükseltilebilmekte ve bu şekilde bıçağının veya balast haznesinin zemine teması ve girişi sağlanabilmektedir. Bu sayede daha etkili kazıma ve küreme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler araç hareket halinde iken de gerçekleştirilebilmektedir.

OKU ►  ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger Sistemi
OKU ►  ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger Sistemi

Kunduz istihkam iş makinesi

Kunduz istihkam iş makinesi özellikler.

Genel Bilgiler

Ağırlık 19.500 kg
Transmisyon Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi 2
Uzunluk 6.2 m
Genişlik 3.3 m
Yükseklik 3.2 m
Süspansiyon Sistemi Hidrolik Süspansiyon

Kunduz istihkam iş makinesi görev ekipmanları.

Kurtarma Vinci 15.000 kg
Gece Görüş Sistemi Termal Kamera

 

Beka

KBRN Sistemi Artı Basınçlı Tipt
Klima Isıtma ve Soğutma
Yangın Bastırma Sistemi Motor Bölmesi Sabit Söndürme ve
Taşınabilir Yangın Söndürücüler
Sis Havanları Standart, 6 Adet

Hareket Kabiliyeti

Azami Hızlar
– Karada 45 km/s
– Suda 8.6 km/s (2 Adet Su Jeti ile)
Yüzme Amfibik
Azami Yol Menzili 400 km
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.4 m
Hendek Aşma 1.5 m
Dönüş Yarı Çapı Nokta Dönüşü

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox