Arabanıza seslenerek evinizle konuşma yapın

Amazon ve Logitech, Alexa ses asistanını ZeroTouch uygulamasına getireceklerini bildirdiler. Yani insanlar telefonlarını arabalarına kurarak ellerini kullanmadan ses asistanıyla konuşma yapabilecekler. Ve bu yolla ışıklandırmadan ısınmaya kadar her şey için talimat verebilecekler.

Logitech, sürüş esnasında dikkat dağılımına sebebiyet vermemek için tasarlanmış olan, dokunmadan kullanılabilen ses asistanını telefonlara taşıyan ZeroTouch’ı uzun zaman önce satmıştı. Fakat şimdi firma bu uygulamanın, geniş bir özellik aralığıyla birlikte kullanılabilecek bir ses asistanı olan Amazon’un Alexa’sını da içereceğini bildirdi.

Benzer şekilde bu gelişme, ses teknolojisine araba içerisinde erişim sağlamanın ilk temel yolu olmuş olacak. Geniş bir yelpazedeki firmalar bu özellik üzerinde çalıştıklarını bildirdiler (en çok da Ford). Fakat uygulamanın yıl sonuna kadar çıkması beklenmiyor ve bir çok durum için yeni bir araba gerektireceği aşikar.

Uygulama, Alexa akıllı ev becerilerine erişim sağlamanın yanında, erişim sağlayabileceği bilgiler için de arama yapabilecek. Dolayısı ile, örneğin, sürücü hava durumu, haberler ya da bir kitap ismi sorabileceği gibi, önceleri daha çok Echo akıllı hoparlörüyle edinilebilen binlerce yan uygulamanın entegrasyonunu yapmasını isteyebilecek.

OKU ►  Glympse sevdiklerinizin bulunduğu yeri gözünüzün önünde tutacak

Amazon Alexa’nın yöneticisi Aaron Brown “Alexa’yı araçlara taşımak için Logitech ile ortaklık yapmak için sabırsızlanıyoruz” dedi. “Ses, gelecek demektir ve özellikle arabalar için geçerli bir gerçek bu. Sesinizle akıllı evinizi kontrol edebilmek, yapılacaklar listesi hazırlayabilmek, ‘Kindle’ içeriğine erişmek, ve daha fazla şeyi yapabilecek olmak araçta seyahat anlarını daha emniyetli ve eğlenceli kılacak. Logitech müşterilerinin bu şeyi denemelerini sağlamak için heyecanlıyız” dedi.

Logitech ZeroTouch’ı, monte edilecek arabanın cinsine bağlı olmak üzere 49.99 sterlin ile 59.99 sterlin arasında bir fiyatla satıyor. ZeroTouch uygulamasına sahip herkes uygulamayı Google Play Mağazası’ndan ücretsiz olarak güncelleyebilirler.

ZeroTouch şu an için yalnızca Android’de çalıştırılabiliyor fakat Logitech’in bu teknolojiyi iPhone’a getirmek için çalışma yaptığı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here