Twitter yakında tweetlere verilen tacizkar yanıtları filtreleyecek

Date:

Trollerin işi zorlaşacak

Twitter, platformda gerçekleşen yaygın tacizlere engel olmak için yeterince hızlı davranmadığına dair iddiaları kabullendikten bir hafta sonra, rahatsızlık verici kullanıcılara karşı mücadeleyi desteklemek adına 3 yeni aracı kullanıma sunuyor. Bu sabah yayınlanan bir blog yazısında Ed Ho’nun başkanı, yakında Twitter’da olacak üç yeni özelliği açıkladı. Belki de en faydalı şey, ‘rahatsız edici ya da düşük kaliteli’ tweetleri varsayılan olarak görünmez yapan filtre. Bu filtre, trolleri @ mention’larınızdan uzak tutmaya çalışan ‘Kalite filtresi’ne benzer gibi görünüyor.

Blog gönderisindeki GIF’ten yola çıkarsak bu filtrenin, beslemenizde gördüğünüz tweet’lere verilen cevaplar üzerinde işlem göreceği anlaşılıyor. Yani, bir tweet içerisinde geçen yazışmaları okumak istediğinizde ‘daha az alakalı cevaplar’ varsayılan olarak gizlenecek. Yazışmayı genişleterek gönderilerin hepsini görebilirsiniz tabii. Fakat eğer bu filtre çalışırsa, bunu yapamayacaksınız. Gönderilen her tweet tacizkar ya da tahrikkar özellikte olmayabilir fakat en azından bu filtre sohbetin seviyesinin yükseltilmesine ve troller tarafından amacından saptırılmasının engellenmesine yardımcı olabilir. Twitter’ın mention’lar için kullanılan kalite filtresi oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Umarız bu yeni özellik de iyi çalışır. Firma, filtrenin gelecek haftalarda çıkışının yapılacağını söyledi.

Twitter aynı zamanda yeni hesap açmayı kısıtlandırarak trolleri platformdan uzak tutmaya çalışıyor. Firma, süresiz olarak yasaklanan şahısları tanımlamaya ve genellikle rahatsızlık vermek ya da taciz etmek için kullanılan yeni hesaplar açmalarına engel olmaya çalışıyor. Henüz bunun nasıl yapılacağına dair detaylar mevcut değil. Bu arada kurumsallaşmış trollerin bu konuya bir çözüm bulacaklarını düşünüyoruz. Fakat yasaklandıktan sonra tekrar giriş yapmanın önüne konulacak engel, daha çok bağımsız trollerin hızını kesebilir gibi görünüyor.

Twitter’ın üzerinde çalıştığı son şey, ‘daha güvenli’ arama sonuçları. Bir arama yaptığınızda bloke etmiş olduğunuz ya da susturduğunuz hesaplardan gelen tweetler görüntülenmeyecek (bu şey, çok uzun zaman önce yapılması gereken son derece gerekli bir özellikti ama işte yapmamışlar). Aynı zamanda ‘potansiyel olarak hassas olan içerik’ler de arama dışı bırakılacaklar. Bununla birlikte Twitter, içeriğin nasıl ‘hassas içerik’ olarak tespit edileceğini söylemedi. Cevaplara uygulanan kalite filtresinde olduğu gibi eğer bütün sonuçları görmek istiyorsanız, bunu yapabileceksiniz. Varsayılan ayar, aradığınız şeyden uzaklaştıran tweetlerin sonuçlardan gizlenmesi olacak.

Bu yeni özellikler, Twitter’ın tacize karşı mücadele için yaptığı hareketlerden olmaları sebebiyle kesinlikle tasvip olunacak cinsteler. Fakat aynı zamanda yıllar önce sisteme yerleştirilmiş olmaları gereken şeylerdi. Bu adımların Twitter hakkındaki daha çok negatif olan hissiyatı olumlu yönde değiştirmesine yardımcı olup olmayacağı bilinmez ama, firmanın son zamanlarda bu görüntüyü değiştirmek için vermekte olduğu mücadelenin devam ettiği görülüyor. Sadık Twitter kullanıcılarının bu değişikliklerden biraz olsun fayda göreceklerini ümid ediyoruz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...