Macau’da ATM kullananlar artık yüzlerini göstermek zorunda

Çin para akışı konusunda endişe duyuyor ve nakit hareketleri takip ediyor.

Dünyanın kumar başkenti olan Macau’da 1,200 adet ATM yüz tanıyabilen kameralar ile yenileniyor. Bloomberg’in haberine göre, para çekmek isteyen herhangi bir kullanıcının PIN kodunu girmesi ve kimlik doğrulaması için altı saniye boyunca bir kameraya bakması gerekecek. Bu yapılan yenilik kısmen banka güvenliğini iyileştirmek için olsa da aslında Çin’in kimin nakit parayla ne yaptığının takibini yapmak içindir. Çin para akışı konusunda endişe duyuyor ve nakit hareketleri takip ediyor.

Ayrıca, Çin, devletin rızası olmadan çok miktarda paranın ülke dışına çıkmasını istemiyor. Macau’dan nakit para çıkarmanın kolay olduğu düşünülüyor. Çünkü insanlar kumar oynuyor ve bazılar bir kaç önemsiz bahis koymadan önce nakit para çekip kazancı da nakit olarak çıkartıyor.

Çin para akışı konusunda endişe duyuyor ve nakit hareketleri takip ediyor

Bu hareket farklı ülkelerde farklı gizlilik ve özgürlük politikalarının olduğunun göstergesidir. ABD’nin aynı hareketi yapması durumunda tepki göreceğini hayal etmek hiç de zor değil. Çin, para akışını ve bankaları sahtekarlığa karşı koruduğunu dünyaya söylese de bu fikrin hoş karşılanması mümkün değildir. Bahsedilmese de ABD polis teşkilatlarının halihazırda bir yüz tanıma veritabanının  olduğunu da söylemek gerek.

OKU ►  Doğu Çin'deki hava kirliliğine ne sebep oldu?

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox