Mahkeme Wikipedia’nın sansür itirazını reddetti

Date:

Terörist gruplarla işbirliği iddiası

Wikipedia geçen hafta Türkiye’de engellendiğinde sitenin kurucularından Jimmy Wales online sansürün yeniden incelenmesi için yargıya başvuracaklarına dair söz vermişti. Fakat bugün Ankar’nın 1. Sulh ve Ceza Mahkemesi, popüler kitlesel kaynak girişi yapılan sitenin Türkiye’yi terörist gruplarla ilişkilendirdiğine dair kayıtlar içermesi nedeni ile Wikipedia Vakfı’nın yapmış olduğu temyiz başvurusunu reddetti. Mahkeme, ‘rencide edici’ Wikipedia sayfalarının hala sitede var olmasını gerekçe göstererek ülke çapında uygulanan erişim kısıtlamasının kaldırılmamasına hükmetti.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu başkanı Ömer Fatih Sayan ‘Türkiye bir hukuk devletidir’ dedi. ‘Alınan kararlar yerine getirilmediği müddetçe Wikipedia’ya uygulanan kısıtlamanın kaldırılması mümkün değildir” diyerek sözlerine devam etti.

Telekomünikasyon gözlem grubu ‘Turkey Blocks’, hükümetin geçtiğimiz Aralık ayından itibaren bir çok kullanıcının ‘Tor’ isimli anonim gezinmeyi sağlayan tarayıcı bağlantısına erişimini de engellediğini bildirmişti. Aynı zamanda 10.000 sosyal ağ kullanıcısını takibe alan hükümet, internet sansürü yasalarını Reddit’i engellemek için de kullanmıştı.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...