Marimba çalabilen robot kendi melodisini hazırladı

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Mason Bretan sadece müzik çalmakla kalmayan artık kendi bestesini de oluşturmayı öğrenen bir robot yaptı.

Shimon robot, dört kollu, marimba müzik aletini çalabiliyor. Ayrıca çaldığı müziği oluşturmasına yardımcı olmak için geniş bir şarkı kütüphanesine de sahip. Sistemde Beethoven ve Stefani Germanotta gibi bestecilerden Miles Davis ve The Beatles gibi sanatçılara kadar yaklaşık 5.000 müzik mevcut.

Müzik ve teknoloji ile ilgilenenler, doktorasını bitiren Mason Bretan’ı müzikli robot dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu zaten bilirler. 2012’de, dinleyicilerin yüz ifadesini ve yerlerini izleyebilen, robotik bir akıllı telefon hoparlör yuvası olan Shimi’yi tasarlamıştı. Buna ek olarak, robotun önünde bir tempo tuttuğunuzda Shimi tutmuş olduğunuz tempoya uyumlu bir müzik bulmaya çalışıyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Mason Bretan sadece müzik çalmakla kalmayan artık kendi bestesini de oluşturmayı öğrenen bir robot yaptı.

Shimon, bir şarkıya başlaması için sadece dört ölçüme ihtiyaç duyuyor ve daha sonra da bir melodiyi doğaçlamak için kendi bilgisini kullanıyor. Ayrıca bu projede gerçekleştirilen tek olay bu değil. İngiliz bir geliştiricinin geliştirdiği Jukeblox, özellikle arka plan müziği oluşturmak için bir yapay zeka kullanıyor.

OKU ►  Leidos 'Simülatör' ABD Ordusuyla 10 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzaladı
OKU ►  Android Wear 2.0 çevrimdışı yapay zeka kullanıyor

Shimon, bu ayın sonundaki Aspen Ideas Festival’de ilk canlı konserini yapacak, burada da robotun gerçekten çalışıp çalışmadığını göreceğiz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox