Mars’taki dev çukur bilim insanları için merak konusu

Date:

Mars’ta dev bir çukur var ve bilim insanları nasıl oluştuğunu bulamıyor.

İnsanoğlu yaklaşık 20 yıl boyunca Mars’ın etrafında tur atıyor. Şu ana kadar Mars ile ilgili epey bilgiler edindik. Kızıl gezegenin toprak yapısını, coğrafi özelliklerini, bir zamanlar suyun büyük bir kısmının aktığı yerleri ve bunun gibi birçok bilgileri biliyoruz. Ama her şeyi bilmiyoruz. Özellikle Mars’ın güney yarımküresinde bir yer bilim insanlarını ciddi derecede üzüyor. Bu yerde, kimsenin orada nasıl oluştuğunu ya da oraya nasıl geldiğini bilmediği büyük bir çukur var.

Mars’ın bu bölgesine İsviçre peyniri anlamına gelen “Swiss Cheese” takma adı verildi. Etrafında ise sudan değil karbondioksitten oluşan buz alanları mevcut. Bu çukur birkaç nedenden dolayı kafa karışıklığına sebep oluyor. Birincisi, herhangi bir etkiye maruz kaldığını göstere bir işaret yok. Ayrıca tanımlanabilmiş bir enkaz alanı da yok. Eğer gerçekten gezegene çarpan bir asteroidin neden olduğu bir krater ise, kraterin çoğu zaman geçtikçe aşındı.

Mars’ta dev bir çukur var ve bilim insanları nasıl oluştuğunu bulamıyor.

Ortaya atılan diğer bir teori, altta oluşan bir çöküntü sonucu arazide bir çukur oluştu. Eğer durum bu ise buna neden olan şey akan su ya da lav gibi herhangi bir şey olabilir. Böyle bir bilinmezliği yakından çekip incelemek gerekebilir fakat ne yazık ki gezegende görev yapan Mars keşif araçları keşif yapabilecek konumda değil. Şimdilik ne yazık ki bu esrarengiz çukur bir anomali olarak kalacak ve bunun coğrafi etkilerden mi yoksa gezegene çarpan bir göktaşından dolayı mı olduğunu merak edeceğiz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...