‘Marvel’ oyunlarının hikayesi filmlerden bağımsız olacak

Date:

Ve bu muhtemelen verilebilecek en iyi karar

Marvel Games stüdyosu sevilen çizgi roman karakterlerini bilgisayar ortamına taşımayı planlıyor. Stüdyonun bunu yaparken Marvel Sinematik Evreni’nin (MSE) hikayelerine bağlı kalmayacağı duyuruldu.

Marvel Games’in çalıştığı geliştiricileri ürettikleri oyunların hikayelerini filmlerin dünyasına bağlamaya zorlamayacağı açıklandı. İlk önce kafa karıştırıcı gibi gelse bile 10 yılı aşkın süredir yayınlanan filmlerin birbirleriyle olan komplike bağlantılarını düşündüğünüz zaman bu kararın ne kadar mantıklı olacağını anlayabiliyoruz.

Marvel Games’in kreatif yönetmeni Bill Rosemann DICE 2017 etkinliğinde yaptığı açıklamada, Marvel’a gelecek oyunların hikayelerini geliştiricilerin özgürlüğünü bıraktıklarını açıkladı. Bununla birlikte oyunlar, çıkacak filmlerin tarihlerine de bağımlı olmayacak. Bunların içerisinde PS 4’e gelen Spider Man, Guardians of the Galaxy: The Telltale Series, Marvel vs Capcom: Infinite ve Square Enix’in geliştirdiği The Avengers projesi var.

Rosemann konuyla ilgili, “bu biraz, ‘hey şef olan sensiz, bu yemeği sen hazırlayacaksın. İşte kullanacağın malzemeler bunlar. Bu malzemelerden hoşuna gidenleri seç ve yemeği hazırla, demek gibi” şeklinde konuştu. Ayrıca Rosemann, “oyunlarımızın yeni ve orijinal hikayeler anlatmasını istiyoruz” dedi.

Bu fikir kazayla ortaya çıkmamış. Her ne kadar MSE sinema alanında DC Sinematik Evreni’nden daha başarılı olsa da bilgisayar oyunları açısından aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Filmlerle bağlantılı olarak yayınlanan birçok oyunları başarısız yapıtlar arasında yer alıyor. Buna örnek olarak The Amazing Spider Man 2’i yada Thor: God of Thunder oyunlarını verebiliriz. Oyunlarda orijinal aktörleri kendi karakterleri seslendirmiş olsa bile yapıtlar etkileyici olmaktan çok uzak kalmışlardı.

Marvel Games oyunları durdurma kararını 2014 yılında almıştı. Activision ve Capcom’la uzun süredir devam eden anlaşmalarını da yenilemeyi reddeden Marvel Games, mevcut birçok oyunun da Steam platformundan kaldırmıştı. Bununla birlikte Avengers gibi başarılı birçok yapıtın da oyununu geliştirmeyi reddetmişti. Bunların dışında sadece mobil oyunlar geliştirmiş ve arası sıra çıkan Lego oyunları olmuştu.

Marvel oyun alanında sıkıntı yaşarken rakibi DC ise bu alanda hayli başarılı. Batman: Arkham serisi ve Injustice: Gods Among Us bunların iyi örnekleri. Bunun en önemli sebebi ise DC’nin anlaştıkları geliştirici firmalara kreatif özgürlüğü tanımasını gösterebiliriz.

Belli ki Marvel Games’de bu durumdan ders çıkarmış ve geliştiricilerine bu özgürlüğü tanımaya başlayacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...