‘Marvel’ oyunlarının hikayesi filmlerden bağımsız olacak

Ve bu muhtemelen verilebilecek en iyi karar

Marvel Games stüdyosu sevilen çizgi roman karakterlerini bilgisayar ortamına taşımayı planlıyor. Stüdyonun bunu yaparken Marvel Sinematik Evreni’nin (MSE) hikayelerine bağlı kalmayacağı duyuruldu.

Marvel Games’in çalıştığı geliştiricileri ürettikleri oyunların hikayelerini filmlerin dünyasına bağlamaya zorlamayacağı açıklandı. İlk önce kafa karıştırıcı gibi gelse bile 10 yılı aşkın süredir yayınlanan filmlerin birbirleriyle olan komplike bağlantılarını düşündüğünüz zaman bu kararın ne kadar mantıklı olacağını anlayabiliyoruz.

Marvel Games’in kreatif yönetmeni Bill Rosemann DICE 2017 etkinliğinde yaptığı açıklamada, Marvel’a gelecek oyunların hikayelerini geliştiricilerin özgürlüğünü bıraktıklarını açıkladı. Bununla birlikte oyunlar, çıkacak filmlerin tarihlerine de bağımlı olmayacak. Bunların içerisinde PS 4’e gelen Spider Man, Guardians of the Galaxy: The Telltale Series, Marvel vs Capcom: Infinite ve Square Enix’in geliştirdiği The Avengers projesi var.

Rosemann konuyla ilgili, “bu biraz, ‘hey şef olan sensiz, bu yemeği sen hazırlayacaksın. İşte kullanacağın malzemeler bunlar. Bu malzemelerden hoşuna gidenleri seç ve yemeği hazırla, demek gibi” şeklinde konuştu. Ayrıca Rosemann, “oyunlarımızın yeni ve orijinal hikayeler anlatmasını istiyoruz” dedi.

OKU ►  Beklentileri tavan yaptıran Far Cry 5 ana karakterleriyle ortalığı karıştıracak
OKU ►  Yeni Mount and Blade 2: Bannerlord oynanış videosu yayınlandı

Bu fikir kazayla ortaya çıkmamış. Her ne kadar MSE sinema alanında DC Sinematik Evreni’nden daha başarılı olsa da bilgisayar oyunları açısından aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Filmlerle bağlantılı olarak yayınlanan birçok oyunları başarısız yapıtlar arasında yer alıyor. Buna örnek olarak The Amazing Spider Man 2’i yada Thor: God of Thunder oyunlarını verebiliriz. Oyunlarda orijinal aktörleri kendi karakterleri seslendirmiş olsa bile yapıtlar etkileyici olmaktan çok uzak kalmışlardı.

Marvel Games oyunları durdurma kararını 2014 yılında almıştı. Activision ve Capcom’la uzun süredir devam eden anlaşmalarını da yenilemeyi reddeden Marvel Games, mevcut birçok oyunun da Steam platformundan kaldırmıştı. Bununla birlikte Avengers gibi başarılı birçok yapıtın da oyununu geliştirmeyi reddetmişti. Bunların dışında sadece mobil oyunlar geliştirmiş ve arası sıra çıkan Lego oyunları olmuştu.

Marvel oyun alanında sıkıntı yaşarken rakibi DC ise bu alanda hayli başarılı. Batman: Arkham serisi ve Injustice: Gods Among Us bunların iyi örnekleri. Bunun en önemli sebebi ise DC’nin anlaştıkları geliştirici firmalara kreatif özgürlüğü tanımasını gösterebiliriz.

OKU ►  Super Mario Run çok hızlı koşuyor
OKU ►  CyanogenMod’un varisi LineageOS’ın ilk sürümü çıktı

Belli ki Marvel Games’de bu durumdan ders çıkarmış ve geliştiricilerine bu özgürlüğü tanımaya başlayacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox