Yapay Zeka pokerde bilim adamı ve mühendisleri alt etti

Poker oynayan yapay zeka Libratus, Ocak ayında dört dünyaca tanınmış profesyoneli dağıtmıştı. Libratus şimdi de yeni bir oyuncu grubunu utandırdı. Bu sefer ‘Lengpudashi’ ya da ‘soğuk poker ustası’ olarak bilinen yapay zekanın güçlendirilmiş varyantı Dünya Serisi profesyoneli Alan Du, bir grup mühendis, bilgisayar bilimcisi ve yatırımcılardan oluşan bir topluluğu alt etti. Önceki ekibin yaptığı gibi sadece poker becerilerini kullanarak Lengpudashi’yi yenmek yerine bu seferki ekip oyunla ilgili bildikleri makine öğrenimini kullandı. Fakat stratejileri tutmadı. Yapay zeka ekiple Çin’in Hainan adasında bulunan bir dinlenme tesisinde yaptığı turnuvada ekibe karşı 36.000 el oyunda başarılı oldu.

Go, satranç ve diğer oyunlarda olduğu gibi pokerde rakibinizin elini görmezsiniz. Ek olarak oyunun karmaşık bir bahis ve blöf teknikleri vardır. Libratus, oyunun kurallarını göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapmak suretiyle stratejiler geliştirir. Yapay zekanın Carnegie Mellon’daki yapımcıları Libratus’u öğretmek için kopyalanmış örneklerle beslemediler. Bu yöntem de yapay zekanın yeni beceriler kazanması için kullanılan bir yöntemdir.

OKU ►  Google yalan haber tespit özelliği Türkiye'de de uygulamaya konuyor

Libratus’un yapımcılarından Noam Brown profesyonellerle yapılan oyunları ve yenilgilerini göz önünde bulundurduğumuzda şunu görüyoruz ki insanlar bilgisayarların ve insanların her birinin hangi konularda iyi olduklarını yanlış anlıyorlar.

OKU ►  Mitsubishi Yeni Suv Eclipse Cross Özellikleri ve Fiyatı

“İnsanlar blöf yapmanın oldukça insani bir özellik olduğunu düşünürler. Bunun doğru olmadığı görülüyor. Bir bilgisayar eli zayıf ise blöf yaptığında daha çok para kazanabileceğini tecrübe edinerek öğrenebilir.”

Yapay zekayı yenmek için sıraya giren başka rakipler olup olmadığı konusunda bir şey söylemedi fakat yapay zekanın her halükarda galip gelebileceğine inanıyoruz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox