Meşhur şahıslara küfür eden Twitter hesapları kilitleniyor

Date:

Gelişimci Victoria Fierce geçen gece Başkan Yardımcısı Mike Pence’e ağır sözler sarf etmişti. Trump yönetiminin transseksüelleri koruma haklarını geri çekmesine sinirlenen Fierce Pence’e kabalık etmiş ve tweet mesajında küfür etmişti.

“… beni (yani bir Amerika’lıyı) ayrımcılık yapan kardeşlerinle birlikte saldırı tehdidine maruz bırakıyorsun.”

Hemen hemen aynı anda bir bildirim aldı. Twitter, hesabındaki muhtemel rahatsızlık verici etkinliği fark etmiş ve hesabını geçici bloke konumuna getirmişti. Sonraki 12 saat için yalnızca takipçileri Fierce’ın mesajlarını görebilecekti. Yani, Başkan Yardımcısı’na karşı lobi faaliyetinde bulunamayacaktı.

“Seçilmiş birine ilk kez küfür etmiyorum”

Bu uygulama, Twitter’ın tacize karşı başlattığı geniş kapsamlı uygulamanın bir parçası. Bazı durumlarda küfür ya da hakareti andıran bir tweet’ten alıntı yapan tweet göndermek dahi hesap kilitlenmesine sebep olabilir.

Fierce’ın aldığı bildirim onun için sürpriz olmuştu. “Sadece bir tweet’ti” diyen Fierce, “ve kesinlikle bir yöneticiye küfür ettiğim ilk tweet değildi” diye ekledi.

Twitter hesap kısıtlamalarının geçen hafta itibariyle başlayan değişikliklere bağlı olduğunu, maksadın rahatsızlık verici hesapların erişim alanlarını kısıtlamak olduğunu belirtiyor. Twitter bir hesabın tacizkar olduğunu tespit ettiğinde (bu konuda belirlenen kriterlerin ne olduğu söylenmedi) hesabın tweet’leri hesap takipçileri tarafından görüntülenemiyor. Kısıtlamalar ilerleyen aşamalarda genellikle ilk saldırganca tutum sonrasında 12 saat olarak belirlenen bir zaman süreci şeklinde devam ediyor.

Suistimal Ölçüsü

Yaşanan önemli olayların geneli onaylanmış hesaplarla alakalı olmakla birlikte Twitter’dan bir sözcü, firmanın içerik filtrelerinin şu an itibariyle hesap çeşidi arasında ayırım yapmadığını belirtiyor. Tek bir tweet, Twitter’ın filtrelerini devreye sokmuyor, fakat kriterler dahilinde belirlenmiş bir şablona uyum sağlayan suistimal, filtreleri devreye sokabiliyor. Firma konuyla ilgili daha fazla detay vermiyor zira trollerin verilecek bilgi dahilinde önlemler alabilecekleri düşünülüyor. Fakat yapılan testlere göre tacize dönük tek bir tweet mesajı engellenme sisteminin aktive olmasına sebep olmuyor.

Fierce Twitter’ın filtreleme sistemi ile ilgili olarak şunu söylüyor “Bu özellik Twitter’ın bütün suistimal biçimlerinin aynı olduğuna dair bir düşünceye sahip olduğunu gösteriyor. Onların sistemlerine göre beyaz bir ırkçının siyahi birini öldürmeye çağırmasıyla, öfkeli bir Latinx kiracının ‘Şehir Kiracılar Kurulu’na küfür etmesi aynı derecede kötü.”

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...