Microsoft, Chromebook’u kendi silahıyla vuracak bir plan hazırlıyor

Sistemin hafifletilmesi temel hedef

Microsoft, 2 Mayıs’ta eğitim odaklı bir etkinlik düzenliyor. Söylentilere göre Windows 10 Cloud’u ilk kez bu etkinlikte görebiliriz. Yazılım, son zamanlarda eğitim piyasasında büyük yerler edinmekte olan Google Chrome OS ile rekabet edebilecek özellikte bir düşük-kaynaklı platforma sabitlenmiş. Microsoft’un, Chroombook’larla rekabet etmek için yaptığı plana dair son gösterge Windows Central’ın yaptığı Windows 10 Cloud’un Chromebook’larla karşılaştırmalı minimum teknik özellikler ve performans gereksinimlerine dair yayındı.

OKU ►  Windows Cloud : Microsoft’un, Chrome OS’e cevabı

Windows 10 Cloud & Chromebook Karşılaştırması

Bu tablonun doğru olduğunu farz edersek bize Windows 10 Cloud cihazlarından ne tip bir donanım göreceğimiz hakkında iyi bir fikir veriyor. Daha düşük seviyede olan bu gereksinimler arasında 4GB RAM, quad-core Celeron (ya da daha iyi) işlemci ve 32GB ya da 64GB sabit disk yer alıyor. Bunlar genel itibariyle Chromebook’ta bulacağınız özellikler. Microsoft öğrenciler için tam günlü batarya ve süper kısa süreli boot (sistem açılması) ve aynı zamanda da uyku modundan uyanma gibi hedefleri başarmaya çalışıyor.

Windows 10 Cloud’dan gördüğümüz kadarıyla bu yeni yazılımı çalıştıracak makineler sadece Microsoft Store’dan edinilecek ‘Universal Windows Platform’ uygulamaları ile çalışacak. Geleneksel Windows yazılımı devre dışı kalacak. Fakat bir çok öğrenci için bir çok web tabanlı uygulama ve servisler mevcut olacağı için bir çok işin yapılması için yeterli uygulama olacak. Her halükarde iki haftadan az bir süre içerisinde daha fazla şey öğrenmiş olacağız. Microsoft’un etkinliğinde edinilecek bilgileri de günü geldiğinde sayfamızda derleyeceğiz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox