Müzik terapisi ile çocuklarda otizm tedavisi mümkün

BBC Müzik Günü: Müzik terapisi çocuklara otizmle nasıl yardımcı olabilir?

Aşağıdaki linke tıklayarak William ve Haris adlarındaki iki sevimli ufaklığın otizm ile mücadelesindeki kararlılıklarının videosuna ulaşabilirsiniz. Haberimizde onların bu mücadelede ailelerinin başvurduğu müzik terapisinin kendilerine faydalarından bahsediyor olacağız. BBC Müzik Günü: Müzik terapisi çocuklara otizmle nasıl yardımcı olabilir?

(http://www.bbc.com/news/av/entertainment-arts-40291627/bbc-music-day-how-music-therapy-can-help-children-with-autism)

Otistik olmak herkese farklı bir anlam ifade eder. Yedi yaşındaki William için, yeni insanlarla tanışmanın çok zor olması anlamına geliyor. William, en iyi arkadaşı Harris ile müzik terapisi dersleri alıyor. Derslerdeki etkinlikler, çocukların sosyal durumları yönetmesine yardımcı oluyor.

Etkinlik 1. Müzikli Sohbetler
Müzik eşliğinde oynamak ve birbirleri ile göz teması kurmak için sırayla konuşurlar. Oldukça faydalı bir etkinliktir.
Etkinlik 2. Yüksek / alçak ses oyunu
William ve Harris yüksek sesli notları duyunca bir müzik aleti çalıyorlar. Düşük notaları duyduklarında diğer enstrümana geçiyorlar. Oyun aynı anda nasıl farklı şeyler yapabileceğimizi öğrenmemize yardımcı oluyor.
Faaliyet 3. Gök gürültülü Fırtına
Çocuklar yumuşak bir şekilde aletleri çalmaya başlar ve sonrasında daha yüksek sesle devam ederler.  Alçaktan yükseğe… Harris öğle saatinde işitme cihazlarını takıyordu. Müzik terapisi sayesinde, artık bu cihazları takma zorunluluğu ortadan kalktı. Müzik terapisi, William’ın sınıftaki güvenini de geliştirdi. Sınıfta soru sorduğumda artık kimseden bir çekincesi olmadan elini kaldırarak söz istiyor ve soruya cevap veriyor. Bu gerçekten harika. Bende kendimi inanılmaz iyi hissediyorum.
William: Müzik terapisi bana çok fazla açıdan yardımcı oldu. Pek çoğumuz burada hayattaki en iyi arkadaşlarımızı bulduk. Yeni arkadaşlıklar edindik.

OKU ►  Lego'dan çocuklar için güvenli sosyal ağ

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox