Jüpiter’den gelen ilk resimler harika

Radyasyon etkisi süreci uzattı

NASA 2011 yılı Ağustos’unda Jüpiter’i gözlemek maksadıyla basketbol kortu büyüklüğünde bir insansız uzay aracını uzaya göndermişti. 5 yıl sonra şimdi, 1 milyar dolarlık araç 415 milyon millik seyahatine dair bir şeyler göstermeye hazır.  Juno adlı araç ilk kez Jüpiter’in kutuplarına ait resimler çekti.  Birkaç teknik arızadan sonra gezegenin gizemli auroralarını ve benzersiz bulut biçimlenmelerinin resimlerini çekmeyi başardı.

OKU ►  NASA medya arşivlerini herkese açıyor

Bu resimleri elde etmek Juno için pek kolay olmadı. Elektronik cihazlarına zararlı radyasyon kuşakları taşıyan Jüpiter’de, zararlı parçacıklara uzun süreli olarak maruz kalmamak için geniş açılı dönüşler yapmak zorunda kaldı. Yalnızca her iki ayda bir gerçekleşen bu manevralarla Juno yakın bir zamanda beşinci manevrasını tamamladı ve Jüpiter’in etkileyici resimlerini Dünya’ya gönderdi.

Orijinal resimler siyah beyaz olarak gönderilmekle birlikte amatör astronomlar resimleri renklendirmek için üzerlerinde çalışma yaptılar. Üzerinde oynanmış resimlerden bazı seçmeleri bütün etkileyicilikleriyle aşağıda görebilirsiniz.

 

 

Bu resim, Jüpiter’in girdabımsı bulut-tepelerinin yakında bir çekimi

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox