NASA ilk kez bir roket gönderimini NASATelevision'ın YouTube kanalında

Yayın anlık olarak yapılacak

Roket fırlatmalarında yapılan video çekimleri genellikle uzaktan yapılır. NASA’nın Orbital Cygnus adı verilen roketin ‘Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı yeniden gönderim uçuşunun canlı yayını sizi alıp fırlatma rampasına götürecek. NASA ilk kez bir roket fırlatışının 360 dereceli çekimini NASATelevision’ın YouTube kanalında 18 Nisan’da canlı olarak yayınlayacak.

OKU ►  NASA, astronotları eğitmek için karma gerçeklik uzay istasyonu kullanıyor

NASA, Orbital ATK ve United Launch Alliance (Cygnus aracını uzay istasyonuna taşıyacak olan Atlas V roketinin geliştirici firması) fırlatma rampasına, roketten yaklaşık 90 metre uzaklığa dört adet balık gözü lensli kamera yerleştirdiler. Yakınındaki patlamaya dayanıklı bir kutu içerisinde korunan bilgisayar ise, çekilen resimleri hemen hemen anlık olarak bir araya getirecek. Her 360 derece çekimli görüntüde olduğu gibi bu görüntüleri de bilgisayarınızda izleyebilir, tam görünümü sağlamak için fare imleciyle sağa sola çevirebilirsiniz. Bununla birlikte eğer gerçek bir roket kalkışına şahit oluyormuşsunuz hissini yaşamak isterseniz görüntüleri VR gözlüğü ile izlemeniz gerekecek.

Canlı yayın Atlas V’in kalkışından 10 dakika önce, saat EDT 11:01AM’de başlayacak. Görüntülerin aktarım zamanı yaklaşık bir dakika kadar geride olacak zira bilgisayarın resimleri işlemesi için zamana ihtiyacı var. Yine de bu zamanlama, ULA’nın daha önce yapmış olduğu 360 dereceli roket fırlatma videosundan daha iyi zira o zaman görüntüler, etkinlikler sona erdiğinde yüklenmişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here