Nikon ve Verily diabete bağlı göz hastalıkları için işbirliği yapıyor

Verily ve Nikon, diabete bağlı göz hastalıklarının tedavisi için işbirliğine gidiyor.

Google’ın daha önceki Hayat Bilimleri (Life Sciences) bölümü olan Verily, diabet hastalarının tedavisine yardımcı olmak için birkaç ay önce Fransız farmakoloji firması ile işbirliğine başlamıştı. Şimdi ise diabetik retinopati ve maküler ödem hastalıklarının görüntülenme işlemini iyileştirmek amacıyla Nikon ile birlikte çalışmaya başladı.

Erken teşhis için önemli bir çalışma olacak

(Maküler ödem ve diabetik retinopati, diabete bağlı göz hastalıklarıdırlar ve yetişkinlerde körlüğe en çok neden olma özelliği taşırlar). Her iki firmanın temel amacı, retinal görüntüleme teknolojileri alanında öğrenme kapasitesine sahip bir cihaz geliştirerek, göz hastalıklarının erken aşamada teşhisini sağlamayı mümkün kılmak. Bu yolla doktorlar hastaların kör olmalarına, mümkün olduğunca engel olabilmek için adım atabilecekler.

İşbirliğinin amacı

İşbirliğinin detayları bu aşamada net olmamakla birlikte Nikon tahmin edileceği üzere optik mühendislik ve hassasiyet üretimi tecrübesini, ultra-geniş alanlı teknolojik hakimiyetini ve göz sağlığı mütehassıslığı alanındaki güçlü ticari varlığını kullanacaktır.

OKU ►  Yahoo Mail uygulaması artık iOS ve Android’de diğer e-posta adresleri için de çalışacak

Retinal İmaj

Bir robot operatör çalışması olacak

Geçtiğimiz yıl bağımsız bir firma olarak konumlandırılmış olması nedeni ile Verily bugünlerde oldukça meşgul. Diabete bağlı projelere ek olarak sağlık alanında kullanılacak olan bir robot-operatör çalışmasını başlatan firma, sensörlü sağlık kontrol saati üretimi de yaptı. Aynı zamanda deri altını gözlemleyebilen giyilebilir bir mikroskop geliştiren firma böylece, doktorların kanser hastalığını tespit edebilmelerine ve hasta vücudundaki ilaç dağılımını gözlemleyebilmelerine imkan sağladı.

OKU ►  Tübitak'tan müthiş teknoloji, lazer güdüm dedektörü, 'Füze gözü' üretti.

Sağlık ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox