Nvidia, Shield TV ile Apple’a büyük rakip oluyor

Nvidia Shield serisi cihazı Shield TV ile en iyi ev eğlence aleti olmaya aday

Bilgisayar donanımları ile adını duyduğumuz Nvidia, Shield serisi cihazlarıyla ev eğlence sistemlerinde bir adım daha ilerledi. 6 yıl önce başladığı Nvidia Shield macerasına Shield TV’yide ekleyerek pazarın en büyük payına sahip Apple’a rakip olmaya hazırlanıyor. Nvidia, yeni cihazıyla sadece televizyon değil, oyun ve akıllı ev asistanı olarak da etkili olacağını iddia ettiği Shield TV’nin bir ev eğlence sistemi olarak tüketicinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceğini ifade etti.

Her şey tek pakette

Donanım devinin en büyük iddiası, yeni cihazın her türlü ev ihtiyacını giderebilecek olması. Cihaz kendi üzerinde Amazon Video programıyla geliyor ve bu sayede internet üzerinden birçok film ve diziye ulaşım sağlanabiliyor. Amazon Prime üyesi hesaplarla bağlanılabilecek olan Shield TV bu sayede 4k ve HD yayınlara da ulaşım sağlıyor. Bunun yanında harici depolama cihazlarının da kullanılabileceği Shield TV ile basit bir flash diske attığınız her türlü videoyu da oynatabileceksiniz. Buda rakibi olan Apple TV gibi harici bellek kullanamayan cihazların bir adım önüne geçmesini sağlıyor.

OKU ►  Bandai Namco’dan yeni teaser; ‘Bloodborne 2’ mi geliyor?
OKU ►  İşte 2017’nin en iyi akıllı telefonları

 

O kalbinde bir Android

Shield TV’nin kalbinde bir Android yatıyor çünkü cihaz Android TV 5.0 ile birlikte geliyor ve işletim sistemi olarak Android Noughat 7.0 ile tüketiciye ulaşıyor. Ev sisteminin ara yüzünü kendi geliştiren Nvidia, amaçlarının daha ulaşılabilir ve anlaşılması kolay bir görüntüye kavuşmak olduğunu ifade etti.

Bilgisayar oyunlarında yeni çağ

Nvidia Shield ile bilgisayarlar ve oyun konsollarına da rakip oluyor. Bunuda GameStream servisiyle yapmayı planlıyor. Buna göre Shield TV oyunları Nvidia’nın kendi üzerinden yayınlayabilecek ve bu sayede binlerce lira harcayarak bir oyun bilgisayarı ya da konsol almaya gerek kalmayacak. Oyuncular Nvidia’nın oyun kütüphanesine aylık belli bir üyelik ücret ödeyerek ulaşabiliyor. Bununla birlikte Shield TV, bilgisayar masasından kurtulup televizyonlarında oyun oynamak isteyen oyuncular içinde kendi cihazınızdan yayın yapmayı sağlayacak.  Bu sayede bilgisayarınız odanızda çalışırken Shield TV ile bilgisayarınızdaki görüntüyü yayın olarak alabilecek ve istediğiniz oyunu oynayabileceksiniz. Nvidia, Shield TV’nin aynı görüntülü yayınlarda olduğu gibi oyunlarda da 4K çözünürlüğü desteklediğini ifade etti.

OKU ►  Henrietta Lacks’in hayatı tv sahnesine taşınacak
OKU ►  Google Allo mesajlaşma uygulamasına beklenen özellik geldi!

Aynı zamanda bir asistan

Nvidia, 2016 yılında Echo modeliyle ses komutlu ev asistanları konusunda çağ atlayan Amazon’a rakip olacağının mesajını Shield TV ile verdi. Ülkemize maalesef henüz ulaşmamış ses komutlu ev asistanlarından bir yenisi de Shield TV olacak. Bu konuda Google Assistant ve SmartThings ile birlikte çalışan Nvidia, cihaza 25$ karşılığında alınacak bir aygıt sayesinde Shield TV’nin tam kapasiteli bir akıllı ev asistanı sistemine dönüştüğünü belirtti. Bu sayede akıllı evlerdeki her türlü ayarı (ışıkları kapatıp açmaktan, ısı ayarına kadar) sadece sesinizle yapabileceksiniz. Hatta internetten alışveriş yapmak için bile sadece seslenmenizin yeterli olacak.

2017 modeliyle piyasaya 16 Ocak da giren Shield TV daha ince modeliyle tüketici karşısına çıktı. Cihazın en düşük fiyatlı modelinin ABD’de 199$, Pro modelinin (500gb dahili bellek eklenmiş) 299$ olduğu ifade edildi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox