Bu oyunda amacınız iyi bir insan olmak; Leaving Lyndow

Date:

Bir ege kasabasında gezmek gibi bir oyun

Bu günlerde iyi bir insan olmak yeteri kadar takdir edilmeyen bir özellik. Hal böyle olunca bunu takdir etmek için bir yapımcı çıkmış ve Leaving Lyndow’u geliştirmiş.

Bilgisayar oyunlarındaki karakterlerimiz çok nadir olarak iyi birer insan olmayı hedefliyorlar. Call of Duty’de hiç iyi bir insan olmayı hedefleyen birisini görmedik. Final Fantasy’de her ne kadar ilkeler ve erdemle dolu olsa bile iyi bir insan olmak hiçbir zaman oyunun anlatmaya çalıştığı bir konu olmadı.

İşte bu durum Leaving Lyndow ile değişecek. Oyunun merkezindeki konu iyi bir insan olmak. Oyun tür olarak yürüme similasyonu ile bulmaca oyunu karışımı bir yapıya sahip. Karşınızdaki NPClerle (bilgisayarın kontrol ettiği karakter) diyalog ağaçları kurarak hikayeyi kendiniz belirlediğiniz bir oyun.

Oyunun oynanış süresi ortalama bir saat. Zorlayıcı bir bulmaca oyunu görmeyi hedefliyorsanız hemen uyaralım oyun beyin yorucu bulmaca oyunları gibi değil. Ama çok sevimli bir oyun. Oyun insana güzel bir ege kasabasında geziyormuşsunuz gibi hissettirtiyor.

Leving Lyndow, tehlikeli bir maceraya atılacak olan genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Oyunda genç kadın sevdikleri ve arkadaşlarıyla vedalaşmaya başlıyor. Ama herkes onun gitmesinden memnun değil. Oyunun merkezindeki odak nokta işte burası. Karşımızdakilerle kurduğumuzu diyaloglar ve bulmacalar bunun üzerine kurulu. Ama genel olarak hangi seçeneğin doğru olduğunu anlaşılabiliyor. Bu oyunda kötü bir insan olmak gerçekten çok zor.

Leaving Lyndow’un yapımcılığını, Danny Weinbaum’un kurduğu Eastshade Studios üstleniyor. Dünya ve atmosfer kurmada çok başarılı olduğunu kanıtlayan Weinbaum, devasa bütçeli oyun endüstrisini, insanın duygularına hitap eden bağımsız yapımlar geliştirebilmek için terk etmiş. Weinbaum stüdyosuyla aynı ismi taşıyan Eastshade’in yapımına da devam ediyor. Leaving Lyndow’dan çok daha geniş içeriğe sahip olan Eastshade’in önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor.

Leaving Lyndow’u oynadıktan sonra kolaylıkla söyleyebilirim ki Eastshade’i heyecanla beklemeye başladım. Eğer sizde kendinizi hiç kafa yormadan atmosferine bırakabileceğiniz bir tecrübe yaşamak isterseniz oyuna Steam üzerinden 8 TL karşısında ulaşabilirsiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...