Formula E Paris ePrix’inde yer alan Roborace

Sürtünme sorunu

Haftasonu düzenlenen Formula E Paris ePrix’inde yer alan Roborace, sürücüsüz olarak 1.9 km’lik bir güzergahta tur attı (toplamda 14 tur).

Bu özerk araç beş lidar sensörü, iki radar sensörü, 18 ultrasonic sensör, iki optik hız sensörü, altı yapay zeka kamerası ve nerede olduğunu bilmek ve rotasını çizmek için uydu konum bilgisi kullanıyor. Roborace’in basın bildirisine göre bu verilerin hepsi saniyede 24 trilyon işlem yapabilen Nvidia Drive PX2 ile gerçekleştiriliyor.

Hızlı. Ama yeterince değil. En azından şimdilik.

Ciddi yarışlarda kullanılmak üzere tasarlanan donanım, aracın gövdesinde yer alıyor: dört adet 300 kW motor ve aracın 200 mph üzerine çıkmasını sağlayabilecek 540 kW batarya bulunuyor. Fakat araç rotasını öğrenirken ( ve mühendisler de aracın nasıl öğrendiğini öğrenirlerken) hemen arkasında seyreden insan sürücülü refakatçi araca oldukça büyük oranda sürtünüyor.

Paris’teki ilk çalışmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Bir sonraki Formula E yarışında Berlin’de bir tur daha atacak olan araç, sezon sonunda düzenlenecek yarışlarda da yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here