Joshua Browder’ın robot avukatı ‘DoNotPay’

Başvuru yönlendirmesi sağlanıyor

Joshua Browder’ın robot avukatı ‘DoNotPay’, belli ki çok yetenekli bir robot. İnsanların park cezalarından kurtardıktan sonra şimdi de mültecilerin yeni bir ülkede ev bulmalarına yardımcı olmaya başladı. Browder, Amerika ve Kanada’da iltica arayışında olanlara, ve İngiltere’de iltica desteği sağlamak üzere yapay zeka sistemini robota adapte etti. Facebook Messenger robotu iltica başvurusu sürecini basit birkaç sorular dizisine dönüştürüyor. Soruları bitirdiğinizde göndermeye hazır bir adet doldurulmuş formunuz oluyor. İngiltere’deki sığınmacılar hala bireysel olarak başvuru yapmak zorundalar fakat Amerika ve Kanada’dakilerin görüşme sonrasında işlemleri yapılır.

OKU ►  Facebook, yorumları messenger benzeri grup sohbetlerine dönüştürebilir

DoNotPay işlemin bitirilmesinden 10 dakika sonra otomatik olarak bilgileri siler. Dolayısı ile hassas bilgiler işlem sonrasında kaydedilmezler.

Tabii bu tam bir çözüm değil. Browder robotu aynı zamanda diğer dillere de çevirmek istiyor (Sıradaki dil Arapça). Ayrıca eğer iltica başvurusu ile ilgili sorunlar varsa robot pek yardımcı olamıyor. Geliştirici aynı zamanda gelecekte WhatsApp desteğini de eklemek istiyor. Bu durumda dahi bu robot, form doldurmakta güçlük çeken ya da destek alabilecekleri ülkeleri/yerleri tespit etmekte zorlanan mülteciler için büyük bir yardımcı olacaktır. Browder, robotun ilk haliyle dahi mevcut politik iklimde  anlık plan değişimi yapmak zorunda kalabilecek mülteciler için oldukça kullanışlı olduğuna inanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here