Uzayda kalma rekoru kıran Whitson ile Trump’ın canlı görüşmesi

Date:

Amerika’lı astronotlar arasında rekor

Amerika’lı astronot Peggy Whitson resmi olarak uzayda toplam kalma süresi rekorunu kırdı. Bugün saat 01:27 ET itibariyle Peggy uzayda 534 gün, 2 saat ve 49 dakika geçirdi. Uzayda geçirilen bu toplam süre, daha önce Jeff Williams’ın elinde tuttuğu rekoru kırdı. ISS’te yaptığı şu anki çalışma 17 Kasım 2016 tarihinde başlamış, görevi Mart ayından Eylül ayına kadar uzatılmıştı. Dünya’ya döndüğünde uzayda toplam 650 gün kalmış olacak. Whitson aynı zamanda bayan astronotlar arasında bir rekor olan ISS dışında 53 saatten fazla yürüyüş gerçekleştirme rekorunu da elinde tutuyor.

Başkan Donald Trump ve NASA astronotu Kate Rubins bugünWhitson’ı kutlamak için saat 10.00’da ISS’i arayacaklar. NASA’nın canlı yayınını yaptığı bu etkinliği aşağıdan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda NASA’nın Facebook ve YouTube sayfalarından da yayınlanacak olan etkinlikle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

NASA’nın mükemmel Tumblr sayfası da Whitson’ın geçmişte yaptığı dört diğer tarihi olayı da detaylandırıyor.  2002 yılında ISS’te bulunan NASA’nın ilk Bilim Görevlisi olarak adlandırılan Whitson, 2008 yılında ISS’e yöneticilik yapan ilk kadın olma ünvanına da sahip. Faal astronotlar arasında en yüksek mertebe olan ‘Astronot Ofisi Yönetiisi’  olan ilk kadın astronottur. Ve, daha önce de belirttiğimiz üzere aynı zamanda bayanlar arasında en çok uzay yürüyüşü yapma rekorunu da kırdı.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...