Amerika’lı astronot Peggy Whitson

Amerika’lı astronotlar arasında rekor

Amerika’lı astronot Peggy Whitson resmi olarak uzayda toplam kalma süresi rekorunu kırdı. Bugün saat 01:27 ET itibariyle Peggy uzayda 534 gün, 2 saat ve 49 dakika geçirdi. Uzayda geçirilen bu toplam süre, daha önce Jeff Williams’ın elinde tuttuğu rekoru kırdı. ISS’te yaptığı şu anki çalışma 17 Kasım 2016 tarihinde başlamış, görevi Mart ayından Eylül ayına kadar uzatılmıştı. Dünya’ya döndüğünde uzayda toplam 650 gün kalmış olacak. Whitson aynı zamanda bayan astronotlar arasında bir rekor olan ISS dışında 53 saatten fazla yürüyüş gerçekleştirme rekorunu da elinde tutuyor.

Başkan Donald Trump ve NASA astronotu Kate Rubins bugünWhitson’ı kutlamak için saat 10.00’da ISS’i arayacaklar. NASA’nın canlı yayınını yaptığı bu etkinliği aşağıdan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda NASA’nın Facebook ve YouTube sayfalarından da yayınlanacak olan etkinlikle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

OKU ►  NASA, Atacama çölünde Mars yaşam bulma aracını test ediyor

NASA’nın mükemmel Tumblr sayfası da Whitson’ın geçmişte yaptığı dört diğer tarihi olayı da detaylandırıyor.  2002 yılında ISS’te bulunan NASA’nın ilk Bilim Görevlisi olarak adlandırılan Whitson, 2008 yılında ISS’e yöneticilik yapan ilk kadın olma ünvanına da sahip. Faal astronotlar arasında en yüksek mertebe olan ‘Astronot Ofisi Yönetiisi’  olan ilk kadın astronottur. Ve, daha önce de belirttiğimiz üzere aynı zamanda bayanlar arasında en çok uzay yürüyüşü yapma rekorunu da kırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here