Project Fi, VoLTE teknolojisini denemeye aldı

Date:

Project Fi, bir grup kullanıcısıyla beraber VoLTE teknolojisini denemeye aldı.

Google in kablosuz şebeke servisi Project Fi, bir grup kullanıcısı ile beraber VoLTE teknolojisini denemeye aldı. Bunu da Google’ın ürün farumlarından bir açıklama ile duyurdular. Project Fi kullancıları ise, bu küçük test grubana dahil olup olmadıklarını telefon görüşmesi yaparken bildirim panelindeki LTE yazısının H(HSPA) dönmemesinden anlayabilirler. Ayrıca söylediklerine göre bu etst süreci bir kaç haftadır devam etmekte ve bazı bilinçli kullanıcılar bu durumun farkına varmışlar.

Peki VoLTE nedir diyebilirsiniz. Voice Over LTE nin kısaltmasıdır. LTE 4.5G teknolojisi ile sesin taşınmasına deniyor. Normal ses görüşmelerinden veya IP ses görüşmelerinden (whatsapp, skype vb) daha kaliteli ve yalın bir görüşme olanağı sağlıyor.

Project Fi’yi diğer MVNO(mobil sanal şebeke operatörü) şirketlerinden ayıran özelliği sadece bir operatörle çalışmıyorlar. Aksine birden fazla şirketle; Sprint, T-Mobile ve U.S Cellular ile çalışıyorlar. Bu sayede sadece bir operatöre bağlı kalmıyorlar ve o anda hangi operatörün bağlantı kalitesi daha iyiyse o operatöre geçiş imkanı sunuyorlar. Bunun yanı sıra şuanda limitli sayıda android cihazından bu servise ulaşım sağlanabiliyor.

VoLTE’nin avantajları neler?

Project Fi iletişim müdürünün yaptığı açıklamada, Voice over LTE teknoloji birden çok avantajı bulunmakta. Bunlardan bazıları ise şöyle; yüksek kalitede bir sesli görüşme yaptığınızda, kullanmış olduğunu data sizin internet hakkınızdan düşmüyor, telefon görüşmesi esnasında daha hızlı internet dolaşımı sağlayabiliyorsunuz ve aramalarınızı daha hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu bahsedilen avantajlar yaşantımızı gerçek anlamda kolaylaştırabilir. Örneğin telefon konuşması esnasında gerçekleşen yersiz hat düşmeleri azalır, aynı anda telefonda konuşurken telefon konuşma bağlantınız düşmeden Google Maps’den yol-lokasyon yardımı alabilirsiniz.

Bir küçük hatırlatma: Henüz bizi ilgilendirmiyor olsa da [:)] Şuan sadece T-Mobile’dan servis alan Project Fi kullanıcıları VoLTE’den yararlanabiliyor. Diğer operatörler bu teknolojiye desteklerini henüz sağlamış durumda değiller.

VolTE eklentisi, Project Fi operatör hayatına başladığından bu yana gerçekleştirilen en önemli eklentilerden birisi.  Google şuanda VoLTE teknolojisinin bütün kullanıcılar için ne zaman erişilebilir olacağına dair bir açıklama yapmadı. Ancak test etme süreci devam ettikçe kullanıcıları bilgilendirecekleri söylüyorlar.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...