Qualcomm ve iPhone arasındaki çekişme gittikçe büyüyor!

Date:

Qualcomm, ABD’de iPhone ithalatını yasaklamak istiyor

Qualcomm, Apple’ın patent ihlali yüzünden, iPhone’ların ABD’de satılmasını yasaklatmaya çalışıyor.

Qualcomm’un Apple’a karşı başlattığı kavga iyice kızışmaya başlıyor. Qualcomm’dan gelen son hareket ise, oldukça cesur bir hal alıyor. Qualcomm, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na, bazı iPhone modellerinin ithalatının ve satışının ‘yasalara aykırı’ olduğunu belirtip, iPhone’ların ve diğer Apple ürünlerinin ithalatını engellemesi hususunda bir şikayet başvurusunda bulundu. Qualcomm’a göre, Apple’ın kendisine ait olan bir telefonun pil ömrünü uzatmakla ilgili olarak altı patenti ihlal etti.

Qualcomm, halihazırda ithal edilmiş ve altı patenti ihlal etmiş olan Apple ürünlerinin satışını durdurmak, pazarlanmasını, reklamını ve tanıtımını yasaklamak için elinden geleni ardına koymuyor. Bunun için sadece ABD Uluslararası Ticaret Komisyonuna değil, Kaliforniya Güney Bölgesi için de ABD Bölge Mahkemesine şikayet başvurusunda bulundu. Qualcomm ve Apple arasındaki bu patent kavgaları epey bir süre sona erecek gibi görünmüyor. Qualcomm, resmen Apple’ın izinsiz olarak teknolojisini kullandığına inandığı iPhone’larını satması imkansız hale getirmek istiyor. Ayrıca, Kaliforniya Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesinde açtığı şikayet başvurusu ile, ‘tazminat ve tedbir kararı’ çıkartmanın yollarını da arıyor. Qualcomm’a göre, söz konusu altı patent akıllı bir telefonda yüksek performans sağlarken pil ömrünü uzatıyor. Öte yandan, şirket, kendisine ait altı patentin ne için kullanıldığını açıklamak için bir infografik hazırlıyor.

Qualcomm, ABD’de iPhone ithalatını yasaklamak istiyor

[irp posts=”20672″ name=”Jawbone’un kapatılışı, giyilebilir ürün endüstrisinin sonunu getiriyor”]

Qualcomm’un genel hukuk danışmanı Don Rosenberg’te Apple’ın Qualcomm’un teknolojilerini yapılan bu iddiaları reddederek kullanmaya devam ettiğini söylüyor. Apple ise, Qualcomm’un patentlerinin kullanımı için yüksek ücretler talep ettiğini açıklıyor. Qualcomm’un bu şikayet başvurusu sonucunda, hangi nesil iPhone’ların etkileneceği şuan için belirli değil. Yakın bir zaman içerisinde, Apple’ın, Qualcomm’a karşılık vermesi bekleniyor. Bu kavga daha uzunca bir süre devam edecek. Bizi takipte kalın derim!

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...