Radyasyon seviyesi temizlik robotunu öldürdü

Date:

Robot 2 saat sonra devre dışı kaldı

Tokyo Electric Power Co. (Tepco), Fukushima nükleer reaktöründeki radyasyon seviyelerinin 2011’deki patlamadan sonraki en yüksek seviyelerinde olduğunu söylerken şaka yapmıyordu. Eriyen Uranyum yakıtının tam yerini bulması ve reaktör içerisindeki önemli temizlikleri yapması için göndermiş olduğu robotu, görevine başladığından kısa bir süre sonra geri çekmek zorunda kalmıştı. Enkaz temizlemeye başladıktan yalnızca 2 saat sonra robotun iki kamerası aniden çalışmaz hale gelmiş, görüntü kararmış ve yoğun bir ses çıkarmaya başlamıştı. Bütün bunlar ileri seviyede radyasyonun göstergesiydi.

Fukushima nükleer reaktöründeki radyasyon
Toshiba’nın reaktör temizliği için kullandığı bir robot

Tepco, robotun yalnızca birkaç saat dayanabilmiş olmasından hareketle saatte yaklaşık 650 Sieverts oranında radyasyona maruz kaldığı tahmininde bulunuyor.  Şüphesiz orada robot yerine bir insan olsaydı hemen ölürdü. Ekip, robotun kameraları karardıktan hemen sonra, robotu tamamiyle kaybetmeden geri çekmeye karar vermişti.

Gönderilen ikinci robot temizlik çalışmalarını yerine getiremediği için daha sonra gönderilecek olan robotun yapması gereken çok şey olacak. Tabii eğer ekip ikinci robotu göndermeye karar verirse. Zira karar vermeden önce sonuçları üzerinde biraz daha düşünmeye ihtiyaç olacak. İyi haberse şu; her ne kadar reaktörün içerisinde oldukça öldürücü seviyelerde radyasyon olsa da ekip, dışarıdaki birine zarar verecek herhangi bir sızıntıya rastlamadı.

[irp posts=”7197″ name=”Bilim adamları nanoparçacıkların haritasını çıkardı”]

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...