WhatsApp tüm kullanıcı tabanı için iki aşamalı doğrulamayı

WhatsApp’tan yeni ek güvenlik tedbiri

Firmanın kendi sitesindeki güncellenmiş sık sorulan sorular bölümünde sessizce yayınladığı bilgiye göre WhatsApp, tüm kullanıcı tabanı için iki aşamalı doğrulamayı devreye soktu. Bu ek güvenlik önlemi hesabınızı 6 rakamlı şifre kodu ile korumanıza imkan veriyor. Bu şifre kodunu telefonunuzu WhatsApp’ta kayıt ederken girmeniz gerekiyor.

Söz konusu önlem hesabınızın yetkisiz olarak kullanılmasına engel oluyor zira ek bir güvenlik katmanı sağlıyor.

Bu seçenek aktif hale getirildiğinde telefonunuzun WhatsApp’ta doğrulanması için bu şifre kodu gerekli olacak.

Kullanıcılar aynı zamanda bir kurtarıcı e-posta adresi girişini de seçenek olarak belirleyebilecekler. Eğer olur da şifre kodunuzu unutursanız, şifre kodunuz belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilecektir. Böylece hesabınıza erişim sağlamanız için iki aşamalı doğrulamayı devre dışı bırakabileceksiniz. WhatsApp’ın bildirdiğine göre gireceğiniz e-posta adresi doğrulanmıyor. Dolayısı ile e-posta adresinizi dikkatlice girmelisiniz.

Bununla birlikte firma, kullanıcıların şifrelerini unutmamalarını sağlamak için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Uygulama zaman zaman şifre kodunuzu girmenizi isteyerek şifrenizi aklınızda tutmanıza yardımcı olmaya çalışacak. Eğer iki aşamalı doğrulamayı aktive ettiyseniz, bu yönlendirmeleri devre dışı bırakma seçeneğiniz olmayacak.

OKU ►  Porsche 'dan ilk orta-motor yarış otomobili 911 RSR

Ek olarak WhatsApp hesabınızı güvende tutmak için ekstra adımlar attığını belirtiyor. İki aşamalı doğrulamayı aktive etmişseniz, WhatsApp’ı en son kullandığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde telefon numaranız yeni bir WhatsApp doğrulaması için kullanılamayacak. 7 gün geçtikten sonra WhatsApp üzerinde telefon numaranızın doğrulamasını şifre kodu gerekmeden yapabileceksiniz. Fakat yeni doğrulama anına kadar, gelen ve beklemede olan bütün mesajlarınız silinecek.

Bununla birlikte WhatsApp’ı son kullandığınız tarihten 30 gün sonra numara doğrulaması yapmışsanız ve bunu şifre kodunuz olmadan yaptıysanız hesabınız silinecek ve başarılı bir doğrulamanın ardından yenisi oluşturulacak.

Söz konusu özellik geçtiğimiz Kasım ayı itibari ile WhatsApp beta denetmenleri için kullanılabilir durumdaydı. Fakat şimdi 1.2 milyar kullanıcı için kullanılabilir hale geliyor. Özelliğe erişim sağlamak için WhatsApp içerisinde Ayarlar -> Hesap -> İki-Aşamalı doğrulama -> Etkinleştir aşamalarını takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here