Organik malzemeden üretilen implant sayesinde görüş kaybının önüne geçilecek

Organik malzemeden üretilen implant sayesinde görüş kaybının önüne geçilecek

Bilim adamları yıllardır gözlerimizin en hassas parçası retinaların zaman geçtikçe dejenerasyona uğramasına karşı bir önlem bulmaya çalışıyor. Şu ana kadar ki en pratik çözümler gözlerin arkasına uzanan cihazlarla kablolar kullanmak olmuştu. Ama araştırmacıların yeni geliştirdiği uygulama ile çok daha doğal ve basit bir şekilde gözlerimiz korunabilecek. Yeni yöntemle Işığa hassas geliştirilen materyalin retinaya implant edilmesiyle görüş kaybının en azından bir miktar önüne geçmek mümkün oluyor.

Peki bu nasıl oluyor? Bilim adamlarının geliştirdiği biyo-uyumlu malzeme ile (bu işlemde ipek) birlikte iletken polimer ve organik yarı iletken ile sinir hücrelerine elektrik gönderiliyor. Bundan önce kullanılan fotovoltalik cihazlarda ya çok parlak ışığa ihtiyaç duyuluyordu yada olağan dışı ışık dalgaları olmadan cihazlar işlev görmüyordu. Yeni geliştirilen yöntem ile gündelik hayatta kullanılabilecek bir teknoloji üretilmiş oldu.

Yapılan ilk deneyler umut vaat edici. Bununla birlikte yeni yönteminde sınırları var. Yapılan açıklamaya göre implantın yapıldığı deney farelerinin düşük ışıklara maruz kaldıklarında hiçbir gelişme göstermediği açıklandı. Bunun sebebi ise ışığa duyarlı materyalin tetiklenmemesi olarak gösterildi. Ama yüksek parlaklıklardaki ışıklarda farelerin sağlıklı bir hayvan kadar tepki verdikleri ifade edildi. Bununla birlikte implantların organik materyalden yapılması sayesinde altı ay boyunca kullanılabildiği ve hiçbir dokuya zarar vermediği belirtildi.

OKU ►  Bilim adamları, iğneden korkanlar için bant geliştirdi

Ars Techinica’dan yapılan açıklamada bilim adamları, sinirlerin elektrik yüklerine nasıl cevap verdiğini henüz çözemediklerini ifade etti. Bununla birlikte bu uygulamanın kaybedilmiş görüşün ne kadarını geri getirdiğinin de henüz bilinmediği kaydedildi. Deney fareleri her ne kadar ışığa tepki verseler bile bu görüş seviyelerinin retinal dejenerasyona maruz kalmadan önceki halline geldiğini göstermiyor.

Ama her ne olursa olsun bu iyi bir haber. Gelecekte bu teknolojinin geliştirilmesi ile belki de görme engeliyle karşılaşacak bir hastanın en azından belli bir miktar görmesi sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here