Android CIA sızıntılarına karşı önlem aldı

Firmalar birer birer önlem alıyorlar

WikiLeaks’in son ifşaatında ortaya çıkan CIA saldırılarının bir çoğunu giderdiğine dair kamuoyunu yatıştırma girişimlerinde bulunan tek firma Apple değil. Google CNET’e, güvenlik yamaları ve korumaların kullanıcıları hem Android ve hem de Chrome web tarayıcısında bir çok saldırıya karşı korumak için devreye alındığını belirtti. İnternet devi aynı zamanda henüz yamalanmamış olası sızıntılara karşı uygulanması gereken daha fazla korumanın da ivedilikle yerine getirileceğini belirtiyor.

OKU ►  iOS'un beğenilen email uygulaması Android'e geldi!

Bazı WikiLeaks verileri 2013 yılına kadar gittiği için, WikiLeaks’in yaptığı açıklama bütünüyle sarsıcı anlam taşımıyor. Eski bir Android telefonu kullanıyor olsanız dahi Google’ın bazı güvenlik açıklarını uzun süre almış olabileceğiniz bir güncelleme ile kapatmış olması ihtimali var. Bir çoklarınızın bilgisi dahilinde olabileceği üzere sorun, Android satıcılarının işletim sistemi güncellemelerini düzensiz olarak yayınlamalarından ileri geliyor. Yalnızca Google’ın aylık güvenlik yamalarıyla yetinmek durumunda kalıyoruz. Eski cihazların saldırıya maruz kalmış olma ihtimalleri daha yüksek zira üreticiler vaktinden önce desteği sonlandırmış, ya da ilgili bir başka güvenlik güncellemesini atlamaya karar vermiş olabilirler.

İyi haberimiz şu : WikiLeaks, artakalan CIA açıklarını kapatmak için teknoloji firmaları ile iş birliği yapmayı teklif etti. Assange ve ekibi sözlerine sadık kalacak olurlarsa Google bir nebze daha kolay nefes alacaktır. Firma kendi açıklarıyla ilgili olarak çok fazla endişelenmek zorunda kalmayacak zira bu vesileyle donanım ortaklarını, güvenlik çalışmalarını daha çok arttırmaları için ikna edebilecek.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox