Joto, özel kalemiyle birlikte mobildeki görüntüleri akıllı beyaz tahtasına çiziyor

Those adlı yeni bir tasarım stüdyosu, “görüntüyü kalemle çizerek aktaran ilk ekran” olarak tasvir ettiği akıllı bir beyaz tahtayı piyasaya sürüyor. Joto adlı bu tasarım Kickstarter üzerinden tanıtıldı.

Joto, interaktif ve bir o kadar da nostaljik bir beyaz tahtadan oluşuyor. Kendine özel uygulamasıyla birlikte, telefon veya tablet vasıtasıyla yazdığınız veya çizdiğiniz bir görseli, kendi özel kalemini kullanarak beyaz tahta üzerine aktarıyor. Ek olarak özel silgisiyle istenildiği zaman yazılıp çizilenleri silebiliyor. Joto’nun farkı, telefon veya tabletinizdeki istenilen görüntüleri tahtaya yansıtmayıp, bunları eski usul bir kalemle gerçek zamanlı şekilde tahtaya çizebilmesi.

Joto ile mobil dünyanızı gerçek hayatla entegre edin

Joto’nun spesifik bir kullanım alanı yok. Tamamen hayal gücünüze kalmış. Örneğin şirketinizin Trello hesabının gerçek zamanlı fiziksel hali gibi kullanılabilir. Evde hane halkının görebileceği yapılacaklar listesi veya takvim amaçlı da kullanılabilir. Bunun dışında aile üyelerine veya ev arkadaşlarına Joto ile not bırakılabilir. Bütün bu işlemler Joto’nun özel mobil uygulaması aracılığıyla gerçekleşmekte. Bu aplikasyonun, Google Calendar, Spotify, Alexa, Twitter, Slack, ve Trello gibi uygulamalarla da entegre olarak çalışacağı söylenmekte. 

OKU ►  Yeni Android API, Google’ın reCAPTCHA teknolojisini kullanacak

Sanatınızı Joto ile gerçek hayata yansıtın

Joto, not bırakmak veya yazı yazmanın yanında, bir çizim alanı olarak da kullanılabiliyor. Kullanıcıların tabletleri veya telefonlarıyla yapacakları çizimler, Joto’nun gerçek mürekkepli kalemiyle beyaz tahtaya aktarılıyor. Ek olarak şirket, “365 gün sanat” adlı ek bir özellik sunuyor. Bu özellikle birlikte, çeşitli sanatçıların çizdiği illüstrasyonları kullanma hakkına sahip olacak ve bu görselleri beyaz tahtanıza aktararak her gün farklı bir tabloya sahip olabileceksiniz. Tabi ekstra bir fiyatla birlikte.

Joto’nun sunduğu fikirler oldukça orjinal gözüküyor. Açıkçası mürekkepli bir kalemle bildirim gibi şeylerin güncellenmesini beklemek biraz uzun sürse de, teknolojiyi eski usul yöntemlerle harmanlama konsepti gerçekten çok ilgi çekici.

Joto, Kickstarter üzerinden 199$ fiyatıyla satışa sunuldu. “365 gün sanat” paketi isterseniz 100$ daha ödemeniz gerekiyor. Cihaz, eski usul bir dijital ekrana veya analog bir beyaz tahtaya göre oldukça pahalı. Ancak kullanıcının bu orjinal fikri nasıl kullandığına bağlı olarak, verilen fiyata değecek bir ürün haline dönüşebilir. Joto’nun, early-bird satışlarını bu yılın Aralık ayında yapacağı bekleniyor. Ana lansmanın ise 2018 Mart’ında olması planlanıyor.

OKU ►  Yılın oyunu Middle-earth: Shadow of Mordor ücretsiz oluyor

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here