Boeing, uçak inşa etme yöntemini değiştiren yeni bir robot ordusuna sahip

Boeing, uçak inşa etme yöntemini değiştiren yeni bir robot ordusuna sahip

Bir zamanlar sadece insan eliyle gerçekleştirilebilen işleri artık FAUB (Fuselage Automated Upright Build) adındaki robot sistemi devralıyor. Üretim sisteminde uçağın ön ve arka bölümlerini oluşturmak için görev alan robotlar, uçak gövdesini sabitleyen panellerin montajlanmasında görevli.

FAUB sisteminde her şey temelde tekerlekler üzerinde olduğu için esnek bir üretim sistemi olarak tasarlanmış. Uçak bölümlerinin ağır parçaları, merkezden kontrol edilen bu tekerleklere sahip  otomatik araçlar ile taşınmakta. FAUB sisteminde uçağın ana panelleri el ile kabaca konulduktan sonra içeriye robotlar giriyor ve bütün işi hallediyorlar. Bu hareketlilik, 777 modelleriyle başa çıkabilmek konusunda sistemi inanılmaz derecede esnek bir hale getiriyor. Hatta yakında çıkması beklenen 777X modelleri için de dahil.

OKU ►  Boeing Starliner uzay taksisi 600’den fazla 3D-kesimli parça içerecek

Çalışanlar da bu durumdan çok memnun. Uçağın içerisinde çalışan minik robotlar, karşılaştıkları işe göre kullanacakları matkap, civata gibi ihtiyaç olunan aleti değiştirebiliyorlar. Bu akıllı robotlar uçak parçaları yerleştirilirken kullanılan binlerce civatayı yerleştirmek gibi tekrarlanan zahmetli işlemleri yaparak, çalışanları bu mesuliyetten kurtarıyor. Böylece işçilerin omuz, sırt, bel, bilek gibi yerlerinde oluşan sağlık problemleri de engellenmiş oluyor.

Şimdiye kadar düzinelerce 777 modeli üretmiş olan FAUB; güvenli, kaliteyi arttıran, üretimi hızlandıran ve uçak üretim teknolojisini ileriye taşıyan bir teknoloji olarak gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here