Roborace sürücüsüz aracını görücüye çıkardı

Date:

Yarışlar için ne zamana hazır olacağına dair henüz haber yok.

Roborace ekibi sürücüsüz araba yarışları adına büyük bir adım attı. Barselona’daki basın toplantısında baş yönetici Denis Sverdlov ve baş tasarımcı Daniel Simon, “Robocar”ın yarışa hazır modelinin en son tasarımını tanıttılar. Daha önce bir kaç resim ortaya çıkmıştı. Ancak bunlar firmanın ne üzerine çalıştığını açıklar nitelikte resimlerdi. Kıvrımlı ve karbon fiber yapısıyla tanıtılan bu gerçek araç, geleceğin motorsporlarının nasıl gerçekleşeceğine dair en nitelikli kanıt.

Robocar’ın uzunluğu 4.5, eni ise 2 metre. Düşünüldüğünde bir Formula 1 aracından daha kalıplı bir araba. Omurgasının merkezinde ekibin iddia ettiğine göre aracı saatte 320km hıza ulaştırabilecek 540kW’lık batarya ve 300kW’lık motorlar bulunuyor. Yarış pistinin ve rakipleri takip etmek içinse aracın içinde 6 tane yapay zeka tarafından yönetilen kamera ve karmakarışık çeşitte sensörrler bulunuyor; iki tane radar, beş adet LIDAR(lazer prensipli radar eşdeğeri), 18 ultrasonik(sesten hızlı) sensör, iki optik hız sensörü. Takımın kurduğu özel algoritma ile çalışan Nvidia çıkışlı beyin bu cihazlarla toplanan veri ile besleniyor.

Arabanın fütüristik ve parlak yapısı tesadüf değil tabi ki. Simon, konsept tasarımcı olarak Tron: Legacy, Oblivion ve Captain America: The First Avenger gibi bir çok meşhur bilim kurgu filminde çalıştı. Kariyerine 1999 yılında Volkswagen’da başlayan Simon, 2001’de Bugatti’nin yeniden doğuşuna yardımcı olurken, 2005 yılında itibaren de danışman rolüne büründü. 2011 yılında ise Hispania Formula 1 takımına yarış araçları F111’i tasarlamalarında yardım ederek motorsporlarına iz bıraktı.

Tanıtılan fotoğraflardan bir galeri:

“Mühendisliğin sınırlarını zorlarken aynı zamanda Robocar’ın her parçasını özenle tasarladık” diyor Simon ve ekliyor “İlk belirlenen konseptine bağlı kalan bu fonksiyonel aracı tanıtmak bizim için gurur kaynağı. Bu bizim ne kadar kararlı olduğumuzu gösteriyor. Ki bu otomotiv tasarımı olarak nadir rastlanan bir durum. Açıkçası bu hissedilmesi gereken muhteşem bir duygu.”

Roborace’in gelişme süreci yavaş ama istikrarlı bir ilerleme gösterdi.  Ekip Averner Films ekibiyle çalışarak, takipçilerini güncellemelerden düzenli olarak haberdar etmek adına YouTube kanallarında belgesel serileri çekmeye başlamıştı. Şu güne kadar bu belgeseller, takımın, içine sürücünün oturmasına olanak sağlayan “DevBot”lara odaklanmış durumda. Pilot kabini tasarımı mühim, çünkü alışıla gelmiş sürücüsüz araç sistemlerinde bir şeyler aksi gidebilir ihtimaline karşılık operatör kontrolü eline geri alabiliyor. Bu ayın başlarında Buenos Aires’de iki Devbot’un birbiriyle düelloya tutuştuğu test genel anlamıyla başarılı geçmişti. Ancak araçlardan bir tanesi duvara toslamıştı. Takım bunu yapay zekanın sınırlarını zorlamak olarak düşünüyor.

Şuan için son faza ulaşan aracın ne zaman yarış pistine çıkacağını açıklamadılar. Bunun yerine, ileride DevBot gösterimleri yapacaklarını ve bir başka ikili düello gerçekleştireceklerinin haberini verdiklerini söyleyebiliriz. Tam anlamıyla tamamlanmış bir Roborace şimdilik uzak gözükse de en azından rekabet edecek araçların neye benzeyeceğini şimdiden biliyoruz.

[irp posts=”9431″ name=”Dünya’nın en atletik robotu: ‘Handle’”]

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...