Rus bilgisayar korsanlarınca, İngiliz bakanların internette kullandıkları şifreler çalındı

Rus korsanlar, İngiliz bakanların şifrelerini çaldı!

Yine bir şifre çalınma haberi ile karşınızdayız! Times’ın yaptığı özel bir habere göre, aralarında bakanların, büyükelçilerin ve üst düzey polislerin de bulunduğu on binlerce İngiliz yetkilinin internette kullandıkları şifrelerin, Rus bilgisayar korsanlarınca çalındığı ve satıldığı iddia edildi. Times gazetesi, şifreleri çalışanların arasında, Eğitim bakanı Justine Greening ile İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakannnı Greg Clark’ında bulunduğunu açıkladı.

Times, İngiliz yetkililere ait şifrelerin Rus bilgisayar korsanlığı sitelerinde satıldığını ya da takasa edildiğini ve kısa süre sonrada ücretsiz olarak paylaşıldığını da yazdı. Gazetenin ele geçirdiği belgelere göre, verileri çalınanlar arasında; 1000 milletvekili ve parlemento çalışanı, 7 bin kadar polis ve 1000’den fazla Dışişleri Bakanlığı çalışanı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’nın İletişim Teknolojileri departmanının başkanı da bilgileri çalınan kişiler arasında bulunuyor.

Rus korsanlar, İngiliz bakanların şifrelerini çaldı!

OKU ►  Oppo A77’nin yeni bir versiyonu TENAA’dan sertifika alırken görüldü

Yetkililerin verileri, profesyonel iletişim ağı LinkedIn ve sosyal medya ağı MySpace başta olmak üzere, daha ufak çaplı sitelerin de dahil olduğu platformlardan çalınmış. Güvenlik uzmanları, korsanların ellerindeki verilerle hükümet hesaplarına girebileceği uyarısında bulundu. İngiltere’yi siber saldırılar karşısında korumakla görevli Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), hükümet birimlerine gerekli güvenlik rehberlerinin yeniden gönderileceğini açıkladı. Siber güvenlik uzmanları, özel hesaplarda kullanılan şifrelerde profesyonel hesaplarda kullanılan şifrelerin mutlaka farklı olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox