“Samsung Galaxy Note 7” Soruşturmasından çelişkili sonuç

Date:

Telefonun patlama sebebi pil mi yoksa dizayndan mı kaynaklanıyor?

Geçtiğimiz yıl teknoloji devi Samsung tarafından piyasaya sürülen Galaxy Note 7 model telefonların rasgele patlamaları sonucu başlatılan soruşturmayla ilgili çelişkili sonuçların olduğu gün yüzüne çıktı. Soruşturmanın resmi açıklama tarihine günler kala bazı bilgilerin sızdığı belirtildi.  Bazı kaynaklar probleme bataryanın sebep olduğunu savunurken diğer kaynaklar ise sıkıntının telefonun dizaynı ve cihaz koruma yazılımlarından kaynaklandığını iddia etti.

Gerçek sebep batarya

Geçtiğimiz Pazartesi Günü Reuters Haber Ajansına açıklamalarda bulunan gizli bir kaynak, patlamaların gerçek sebebinin telefonun bataryası olduğundan emin olduklarını söyledi. Gizli kaynak açıklamalarında, patlamaları laboratuvar ortamında test edebildiklerini ve sonuçları Galaxy Note 7’nin dizaynına ya da yazılımsal problemlerine bağlayamadıklarını ifade etti.

Her ne kadar sorun bataryadaymış gibi gözükse de Reuters haberinde bir IDC analistinin açıklamarına da yer vererek konuyla ilgili çelişkili bilgiler olduğunu vurguladı. IDC analisti açıklamasında; “Problem tedarikçide değilse çok şaşırırım çünkü Galaxy Note 7’ler batarya üreticisi kovulduktan sonrada patlamaya devam etti” dedi.

Kesin sonuçların açıklanması beklenirken bir diğer çelişkili bilgide Japonya’nın önde gelen teknoloji sitesi Chosun’dan geldi. Sitedeki açıklamalara göre problem iç dizayn ile sıkıntılı ısı denetim sisteminin birleşmesinden kaynaklanıyor.  Buna göre Galaxy Note 7’nin önceki modellerden ufak olan boyutu ve buna karşın göz tarama cihazı gibi ekstra özelliklere sahip olması sebebiyle büyütülen bataryanın cihazın dizaynına büyük gelmesinin patlamalara sebep olduğu belirtildi. Konuyla ilgili bilir kişi açıklamasında, cihazın ufak boyutunda sıkışan bataryanın sürekli ısınırken, sağlıklı bir şekilde soğutulamadığı, bunun yüzünden bataryanın hararet yaparak önce yanmaya başladığı ve sonra infilak ettiği ifade edildi. Bununla birlikte cihazın bataryasının aşırı ısınması durumunda otomatik kapanmasını sağlayan güvenlik yazılımının da aktif olarak çalışmadığının altı çizildi.

Soruşturmayla ilgili resmî açıklamanın 23 Ocak tarihinde yapılacağı belirtilirken, açıklamanın Samsung firmasının 4. Çeyrek kazanç raporlarının yayınlanmasından bir gün önce olacağının da altı çizildi.

Samsung’un önümüzdeki pazartesi günü yeni çıkacak modeli Samsung S8 için geliştirdikleri güvenlik önlemleriyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Samsung ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...