Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı!

Samsung’un yeni geliştirdiği LTE modem fiber internetten daha hızlı!

Eğer gelecek yıllarda Galaxy S9 almayı planlıyorsanız, Alacağınız telefonun veri yükleme hızı, evinizdeki fiber internet bağlantısından daha hızlı olacak. Samsung’un yeni tasarladığı modemin ismi ise 6CA. Cihaz 1.2 Gbps seviyelerinde indirme hızlarını desteklemesi için tasarlanmış. Buda demek oluyor ki HD bir filmi yaklaşık olarak 10 saniyede indirebileceksiniz. Tabi ki bağlantınızın kuvvetli olması kaydıyla.

Bu geçtiğimiz 5CA ( Five carrier aggregation- beşli taşıyıcı modülü – ) teknolojisinden yaklaşık olarak % 20 daha hızlı. Şu anki Galaxy S8’de bulunan 5CA modülü ve Exynos 8895 işlemcisi sayesinde 1 Gbps veri indirme hızına imkân tanımakta. Tabi ki şuanda – 5G teknolojisini göz ardı edersek – hücresel veri son derece hızlı. Fakat bu seviyelerde hızlara ulaşmanız için mobil operatörünüzün de sizin için bir sim kart üretmesi gerekecek. Bu hızı kaldırabilecek bir sim kart tasarlamak için çoklu frekanslar taşıyan sim kartlar üretmeleri gerek. Örneğin 800 MHZ, 1.8 GHZ ve bunların kombinelinmiş halleri.

OKU ►  Yenilenen Xiaomi Mi Notebook Air ile ilgili bilgiler sızdırıldı
OKU ►  Intel, 8. nesil işlemcilerin 7. nesil işlemcilerden yüzde 30 daha hızlı olacağını öne sürdü

Samsung, geçtiğimiz senelerde telefonların internet hızlarını ölçen Anritsu adında bir firmayla çalışmaya başlamıştı. Bu yeni tasarladıkları sistem sayesinde, yeni modül 6 frekansa kadar destekleyebilecek. Samsung’un bildirdiğine göre daha stabil bir veri transferi sağlayacak. Ayrıca bu modül 4×4 MIMO  (multiple input, multiple output ) – sinyaller kuvvetli olduğu zaman bant genişliğini artıran sistem- teknolojisini de desteklemekte. Bir başka teknik olan 256 QAM teknolojisi ile de uyumlu.

Teorik 1.2 Gbps hız gerçekten güzel. Fakat gerçek hayatta bunu kullanmanız bir nebze zor olabilir. Çoğu operatör 3 LTE frekansıyla hizmet vermekte. Dahası sistemdeki sıkışıklıklar inanılmaz hızlara da izin vermemekte. Kuzey Amerika’da yapılan testlerde ise alınabilen en çok hızın 330 Mbps olduğu yönünde.

Samsung’un yeni 6CA adlı modülü 2017 yıllarında üretime başlamış olacak. Buda demek oluyor ki gelecek Galaxy Note 8 ( ağustosta çıkacak olan ) cihazlarında bu teknolojiye yer verilmeyecek. Fakat içinde muhtemelen Galaxy S8’in içindeki işlemciden daha kaliteli bir işlemci olan Exynos 9810’a yer verilecek. Muhtemelen Amerika Birleşik Devletlerinde ise Qualcomm Snapdragon işlemcileri yayınlanacak.

OKU ►  Yük taşımacılığında 'Kargo Robotu' devri başlıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox