Şeker hastaları için sensörlü mikro insülin bulundu

Date:

Şeker hastaları için sensörlü mikro insülin bulundu.
Şeker hastaları gün içinde parmak ucundan kan alarak kan şekeri glikoz ölçümlerini yaparlar ve gerekiyorsa kendilerine insülin enjekte ederler.
Araştırmacılar, cilt altına yerleştirilen alıcı bir sensör ile vücudun glikoz düzeyini devamlı şekilde ölçen bir cihaz geliştirdi.
Grafen tabanlı elektrokimyasal sensörlü yama kullanıcının terinden ateşini ve glikoz seviyesini ölçmekte. Uzmanlar bu ölçümün günün herhangi vaktinde her yerde yapılabileceğini öne sürüyor
Dae-Hyeong Kim, Seul Milli Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü: “Şeker hastaları toplum içinde kandaki glikoz seviyesini ölçüp insülin iğnesi yapmaktan çekiniyorlar. Bu da hastalığın kontrolünde problem oluşturuyor. Diyabetler günlük yapılması gerekenleri genelde sadece gece yapıyor. Bu teknoloji acısız ve insanların bakışlarından uzak olmasıyla daha az stresli.” Glikoz kan damarları yoluyla cilt altına ulaştığından, cilt altı sıvısında olan değişimler kan şekeri seviyelerini yansıtır. Sensörler ter bazlı verileri toplar ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderiyor, uygulama da bu verilere göre kan şekeri seviyesini hesaplıyor. Hesaplama sonunda hastanın insülin ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa yama içine yerleştirilen mikro iğneler insülin enjeksiyonunu gerçekleştiriyor, mikro iğnelerden dolayı hasta enjeksiyon esnasında hiçbir şey hissetmiyor.

400x225_329874

Dae-Hyeong Kim, cihazın ne zaman satışa sunulacağı konusunda şunları söyledi:
“Diyabet yamalarının teknik gelişmesi tamamlandıktan ve seri üretim tesisleri kurulduktan sonra kısa zaman içinde satışa sunulacağını düşünüyorum. Ancak üretim tesisleri kurulduktan, buna dayalı zincirler oluşturulduktan sonra hala sertifikaya ihtiyaç duyulacak. Çünkü yama insan vücuduna ilaç enjekte ettiği için önce hayvanlar üzerinde testler yapılmalı. Daha sonra klinik denemeleri. Tüm bu süreçlerin yaklaşık 5 yıl kadar süreceğini düşünüyorum.”
Dünya Sağlık Ögütü rakamlarına göre dünyada 423 milyon yetişkin diyabet hastası ve her yıl 1.4 milyon insan bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...