Yapay kanın seri üretimi gerçekleşebilir

Yüksek oranlarda nadir kan tipi üretimi

Doktorlar her zaman yapay kanın hayalini kurarlar fakat gerçek göründüğünden farklıdır. Kırmızı kan hücreleri laboratuvar ortamında üretilebiliyor olmakla birlikte günümüzde kullanılan teknik (kök hücreleri hayata geçiren teknik) bunlardan yalnızca küçük bir sayıyı hayata geçirebiliyor. Bununla birlikte İngiliz araştırmacılar çözümü bulmuş görünüyorlar. İngiliz bilim adamları sayısız kırmızı kan hücresi üretebilecek güvenilir bir teknik geliştirdiler. İşin esprisi, ölümsüzleştirilmiş prematüre kırmızı kan hücresi oluşturmakta. Böylece istediğiniz oranda hücre kültürü yapılabiliyor. ve tabii bu da seri üretimi mümkün kılıyor.

OKU ►  Bilim Adamları kanı gençleştirmek için hücreleri yeniden programlıyor

Bu noktada en büyük zorluk bu tekniğin ticari üretime aktarılmasında yatıyor. Bilim adamları laboratuvarda birkaç litre kan ürettiler fakat bu miktarla tek bir hastane için bile gerekli olan yüksek miktarlar arasında büyük bir fark var. Her ne kadar İngiliz Ulusal Sağlık Servisi yapay kan denemesini bu yıl yapacak olsa da, yeni teknik bu denemeye dahil edilmeyecek.

Belli ki bu yeni metod gerçek dünyaya aktarılmaya hazır bir aşamaya gelse de yapay kanın toptan satışına geçiş pek mümkün olmayacak. Olası bir seri üretim daha çok kan bağışı yolu ile ihtiyacı kapatılamayan ender görülen kan tipleri için mümkün olabilir. Bu sınırlı katkı dahi büyük bir fark oluşturabilir. Hastaneler her zaman için nadir kan tipine ihtiyaç duyarlar.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox