Shell Ocean Discovery XPRIZE’ın yarı finalistleri belli oldu

Date:

İnsansız denizaltı yarışlarında okyanusun derinliklerinde zorlu mücadele

Sponsorluğunu Shell Petrol’ün üstlendiği Ocean Discovery XPrize yarışlarında yarı finale kalan 21 takım belli oldu. 25 farklı ülkeden katılımcının bulundu yarı finalistler; Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Gana, Hindistan, Japonya, Yeni Zelanda, Portekiz, Güney Afrika, İsviçre, İngiltere ve ABD gibi ülkeler bulunuyor.

Yarışın en büyük hedefi okyanus dibinde bulunan kimyasalları ve biyolojik sistemleri keşfetmek. Yarışmadaki katılımcılar Büyük Kanyon’dan daha derin diplerde, Paris’in yüz ölçümünden daha büyük alanların haritasını çıkarmaya çalışıyor.

Neredeyse iki düzeneği bulan yarışçılar, ellerindeki bütün enstrümanları kullanarak birbiriyle kıyasıya bir yarış içerisinde. Almanya’nın Arggonauts takımı tam 12 tane modüler drone ile çalışırken Gana’lı ROV çok daha ekonomik araçlarla yarışıyor.

“Takımların çeşitliliği gerçekten etkileyici. Katılımcılar arasında ortaokul ve lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve hobiciler ve okyanus endüstrisi profesyonelleri bulunuyor” diyen XPRIZE yöneticisi Dr. Jyotika Virmani, “Kullanılan teknolojilerin çeşitliliği gerçekten hayret uyandırıcı. Suyun içerinde ortak bir bilinçle çalışan robotlardan, havadan okyanusa dalış yapabilen dronelara kadar kadar aklınıza gelmeyecek araçları görmek mümkün” şeklinde konuştu.

[irp posts=”8152″ name=”Eğer kaçırdıysanız; Dubai insanlı Drone servisi ve Microsoft’un Drone Simülasyonu”]

Yarışmanın ikinci ayağında on finalist, bir önceki etapta çıkardıkları haritaların iki katı büyüklüğünde ve iki kat derinde yeni haritalar çıkarmaya çalışacaklar. Yarışmacılar toplamda $7 milyon için yarışıyor. Yarışmanın birincisi bu ödülün $4 milyonuna sahip olacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...