Silinen dosyaları nasıl kurtarabilirsiniz?

Windows, Android veya IOS’ta silinen dosyaları nasıl geri getirebilirsiniz?

Gelişen teknolojide depolama türlerinin çoğu, dosyaları sildiğinizde onları gerçekten silmezler. Bunun yerine bir dosyayı sildiğinizde işletim sisteminiz, dosyanın bulunduğu bölgeyi diğer veriler için kullanıma açar. Bu nedenle yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları kurtarmak için, yeterince hızlı olursanız, dosyanızı geri getirmeniz mümkün olabilir. Silinen dosyalarınızı bozulmadan geri getirmek istiyorsanız, silme işleminden sonra diskinize başka bir veri yüklemesi yapmayın. Eğer başka bir dosya yüklemesi yaptığınız takdirde, silinen dosyanın bulunduğu bölüme yazacaktır, buda sizin silinen dosyanızın kurtarılma esnasında bozulmasına sebebiyet verir.

Windows, Android veya IOS'ta silinen dosyaları nasıl geri getirebilirsiniz?

Herşeyden önce yedek

Dosyalarınızın bir kısmı silindikten sonra, “dosyalarının yedeği yok muydu? Yedeksiz çalışılır mı?” diye bir tavsiyeyi duymak istemiyor olabilirsiniz, ancak iCloud, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve çoğu veri bulut hizmeti, yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri getirmeye yönelik imkanlar sağlamaktadır. Örneğin Dropbox’ta web arayüzünü açıp, Deleted Files üzerine tıklayarak silinen dosya ve klasörleri görüntüleyebilir ve bunları geri kurtarabilirsiniz.

OKU ►  Apple Watch 2 ile neler yapabilirsiniz?

Windows tarafında ise, bulut yerine harici bir medyaya veya ikinci bir sabit diske yedekleme yaparak, Windows’taki dosya geçmişi’ni kullanabilirsiniz.

OKU ►  YouTube'da artık yorumlarınızla dikkat çekebilirsiniz

Harici bir disk veya bir ağ sürücüsü satın aldıysanız, çoğunlukla içinde bir yedekleme aracı çıkacaktır. Bu aracı kullanarak bu tarz sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Eğer Windows’ta bir yedeklemeniz yoksa ve dosyalarınızı geri dönüşüm kutusu’ndan sildiyseniz, Data Rescue PC gibi bir üçüncü parti kurtarma programına ihtiyacınız var demektir. Alternatif olarak Recuva ve PhotoRec’i kullanabilirsiniz.

Recuva, kurtarma işlemini adım adım sihirbaz ile gerçekleştirmenize veya daha fazla kontrol sunan “gelişmiş” arayüzü kullanmanıza izin veriyor. Kaybettiğiniz dosyanın türünü ve biliyorsanız, hangi konumda bulunduğunu seçerek, kurtarma işleminin daha hızlı ve başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox