Skype WiFi servisini kapatıyor

Date:

Artık rağbet görmüyor oluşu önemli bir etken

Sesli ve görüntülü aramaların internet üzerinde tanınıp yükselmesine yardımcı olan Microsoft’un sahibi olduğu Skype, ilerleyen zaman içerisinde özellikle roaming kullanıcıları arasında servisi daha yaygın hale getirmek için eklediği özelliklerden birini kapatıyor : Firma, kullanıcıların, halka açık kablosuz erişim alanı noktalarında hotspot sahiplerinin uyguladıkları ücretlendirmeden daha düşük bir ücretle WiFi erişimi satın almalarını sağlayan Skype WiFi servisini 31 Mart’ta kapatıyor.

Göründüğü kadarıyla firma sabah saatlerinden itibaren kullanıcılarına bildirim mesajı atmaya başlamış.

İlgili sayfada Skype’ın dünya çapında ‘emekliye’ ayrıldığı, böylece firmanın temel Skype özelliklerinin  olası en iyi şekilde sunulabilmesi için yapılması gereken çalışmalara odaklanmayı planladığı belirtiliyor. Bu sayfa aynı zamanda konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak istediğimiz Skype sözcüsünün de işaret ettiği sayfa.

Mevzu bahis çekirdek özellikler; Firmalar için Skype servisi, diğer Microsoft servisleriyle entegrasyon, Slack’le rekabet edecek bir uygulama (daha önce orjinalinde ‘Skype Teams’ olarak belirtilen, fakat sonuçta Microsoft Teams olarak adlandırılan uygulama), Messenger Joneses’e eşlik edecek bir bot geliştirme platformu gibi yeni servisler ve gelişmekte olan pazarlar için düşük bant genişlikli versiyon (İki faktörlü doğrulama ya da can sıkıcı spam önlemleri yine yok!) gibi temel uygulamalardan ibaret.

[irp posts=”9360″ name=”Jolla, Sony Xperia telefonlara geliyor”]

Bu karar fazlaca şaşkınlıkla karşılanmamalı. Asıl adıyla ‘Skype Access’ olan ve 2009 yılında faaliyete geçen servisin temel fikriyatı, Skype’ın arama ve mesajlaşma dünyasında uyguladığı prensip olan ‘Gsm firmalarının sundukları aynı hizmeti sun, ama bedavaya ya da daha ucuz bir fiyat ve daha makul ödeme seçeneğiyle’ prensibinin aynısını uygulamaktı. Servis şu an itibariyle dünya çapında 2 milyon hotspot içeriyor.

Fakat özellikle son yıllarda Skype WiFi servisi öyle ya da böyle sararmaya yüz tutmuş, pek ses getirmez olmuş, ne kadar insanın uygulamayı kullandığı ile ilgili hiçbir açıklama da yapılmaz olmuştu. Geçen yıl Eylül ayında Skype’ın merkezi ve birincil mühendislik sitesi olan Skype Londra ofisinin kapatılması da işe yaramamış görünüyor. Bu kapatma sonrasında 400 çalışan işinden olmuştu. Bu tip bir küçülme işleminden sonra servislerin kapatılışı ve konsolidasyonların olması da muhtemel hale geliyor tabii.

Bunun yanında pazarda da genel bir değişim söz konusu. Skype WiFi artık geçmişte olduğu kadar gerekli değil. Eğer kendi memleketinizdeyseniz, bilgisayarınızı telefona bağlayarak herhangi bir yerden internet erişimi sağlayabilirsiniz; ya da telefonunuzda mobil veriyi kullanabilirsiniz. Mobil veri, Skype WiFi’ın oluşturulduğu günlerde olduğundan çok daha hızlı ve ucuza mal oluyor.

2015 yılında ilginç bir şekilde Microsoft’un kendi çapraz-platform WiFi servisini hizmete sokmayı planladığına dair bir mesaj yayınlanmıştı fakat, sayfayı ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkan tek mesaj ‘yakında geliyor’ ibaresi. Bu arada Microsoft  arama yapmak ve bir veri planı altında ödemeli umumi hotspot kullanımı için Microsoft Wi-Fi uygulamasına sahip gibi görünüyor.  Fakat tabii bu sadece Windows çalıştıran sistemlere yönelik.

Bir zamanlar Skype WiFi servisini kullananlar için uygulamadaki özellik arama yapmayı ve hotspot kullanmayı 31 Mart tarihinden itibaren durduracak. Eğer WiFi servisini kullanmak için kredi satın almış bir Skype kullanıcısı iseniz bunu Skype’a ait olmayan numaraları aramak için ya da diğer Skype servislerinden istifade etmek suretiyle kullanabilirsiniz.

Eğer Skype’ı arama için kullanmıyor, yalnızca Wi-Fi servisi için hesabınızda kredi bulunduruyorsanız, konuyla ilgili olarak müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gerekecek (ücret iadesi için kesin bir garanti belirtilmemiş).

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...