‘Apple Neural Engine’

Yazılım yerine chip tabanlı yapay zeka

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberinde bildirildiği kadarıyla Apple, mobil cihazları üzerinde yapay zeka ile ilgili çalışmaları destekleyecek, telefona özel bir yapay zeka yongası üzerinde çalışma yapıyor. ‘Apple Neural Engine’ olarak adlandırılabilecek olan chip, yüz ve ses tanıma ile ilgili işlemlerin gerektirdiği sofistike algoritmaların ve büyük oranda bilgisayar vizyonuna dayalı arttırılmış gerçeklik işlemlerinin üstesinden gelmek için kullanılacak. Bu chip cihazın ortalama batarya ömrünü arttırabilecek olup, aynı zamanda Apple cihazlarının genel performanslarını da iyileştirme potansiyeline sahip.

OKU ►  Facebook Yapay Zeka asistanı M'i Amerika'da uygulamaya koydu

Chip’in bu yıl içerisinde cihazlara yerleştirilme olasılığı henüz belli değil. Fakat Apple gelecek iPhone prototiplerini bu chiple birlikte test etmeye başladı bile. Nihai hedef işlem bazında en yoğun çalışmaları iPhone’un işlemci ve grafik chip’inden ayırabilmek. Tıpkı Apple’ın cihaz serisi boyunca hareket algılayıcılarını çalıştırmak için ayrı chipler kullanması gibi. Ve AirPod’ların iPhone ile kablosuz olarak daha kolay eşleşmesini sağlayan chip gibi.

Apple yapay zeka konusunda ciddileşiyor

iPhone yapımcısı firma her zamanki gibi tüm gelecek cihazlarıyla ilgili geliştirmeler hakkında ketum davranıyor. Fakat CEO Tim Cook geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Apple’ın geleceğinin bina edildiği iki ana temelin Arttırılmış Gerçeklik ve Yapay Zeka olduğuna işaret etmişti. Her ikisi de özerk araç, daha sofistike dijital asistanlar ve akıllı telefona dünyayı anlama ve yorumlama kabiliyetini aşılayabilecek bir çeşit resim tanıma gibi ümit vadeden yeni teknolojilere alan açıyor.

Buna karşın bugüne değin Apple’ın Siri’nin güncellenmesi dışında yapay zeka ile ilgili herhangi bir beyanat verdiğine denk gelmemiş olsak da firma, üst seviye yetenekleri bünyesine katmak için bir süredir sürek avı başlatmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here