Patlama soruşturması biten SpaceX, 8 Ocak'ta tekrar deneme yapacak

Patlama soruşturması biten SpaceX, 8 Ocak’ta tekrar deneme yapacak

Şirketin Pazartesi günkü haberine göre, Cape Canaveral’deki bir fırlatmada sırasında patlayan, SpaceX roketlerinden birinin kaza nedeninin soruşturmasını sonuçlandırdı. FAA ve NASA da dahil olmak üzere federal güvenlik ve uzay ajanslarıyla ortak yürütülen soruşturma, kaydedilen tüm materyallerin ve verilerin yanı sıra Hawthorne, CA ve McGregor, TX’deki SpaceX tesislerinde testler yaparak yakından incelemelerde bulundu.

Eski patlama yakıt yükleme esnasında oluştu

Soruşturmanın sonuçlarına göre, Falcon 9 roketinin fırlatma öncesi yakıt verilmesi sırasında çıkan bir problemi işaret ediyor. SpaceX’in araştırma ekibi, roketin ikinci etapta kullanacağı yakıt için sıvı oksijen depolayan bir tankın içinde bulunan basınçlı kapta arıza olduğu ortaya çıktı. Bu davadaki sorun, geminin astarı ile üst örtüsü arasında biriken oksijen, helyumun o kadar soğuk yüklenmesiyle daha da kötüleşti ki toplanmış oksijeni sıvıdan katıya döndürdü. SpaceX, bu sorunları çözmek için hem kısa hem de uzun vadeli düzeltmeleri yürürlüğe koyacağını ve gelecekte güvenli bir yakıt verme sürecini sağlayacaklarının sözünü verdi.

SpaceX müşterilerinin güvenini kazanmak zorunda

Soruşturma sona erdi ve SpaceX, müşterisinin Iridyum uydularını 8 Ocak’ta tekrar fırlatacağını duyurdu. SpaceX, telekomünikasyon şebekesinde ses ve veri ağı oluşturmak için kullandığı yörüngede 10 İridyum uydudan oluşan bir yapı oluşturmak için, Falcon 9 kullanacak. Iridyum’dan gelen uydular Şahin 9’un nakliye kapsülüne yüklenmiş durumda.SpaceX gerçekten bu görevi başarıyla tamamlarsa, Eylül kazasından sonra bu kadar hızlı geri dönüşüyle benzeri görülmemiş bir ivme yakalamış olacak. Ayrıca diğer müşterilerinin tam güvenini kazanacak.

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here