SpaceX 8 Ocak’ta yeniden roket fırlatacak

Date:

Patlama soruşturması biten SpaceX, 8 Ocak’ta tekrar deneme yapacak

Şirketin Pazartesi günkü haberine göre, Cape Canaveral’deki bir fırlatmada sırasında patlayan, SpaceX roketlerinden birinin kaza nedeninin soruşturmasını sonuçlandırdı. FAA ve NASA da dahil olmak üzere federal güvenlik ve uzay ajanslarıyla ortak yürütülen soruşturma, kaydedilen tüm materyallerin ve verilerin yanı sıra Hawthorne, CA ve McGregor, TX’deki SpaceX tesislerinde testler yaparak yakından incelemelerde bulundu.

Eski patlama yakıt yükleme esnasında oluştu

Soruşturmanın sonuçlarına göre, Falcon 9 roketinin fırlatma öncesi yakıt verilmesi sırasında çıkan bir problemi işaret ediyor. SpaceX’in araştırma ekibi, roketin ikinci etapta kullanacağı yakıt için sıvı oksijen depolayan bir tankın içinde bulunan basınçlı kapta arıza olduğu ortaya çıktı. Bu davadaki sorun, geminin astarı ile üst örtüsü arasında biriken oksijen, helyumun o kadar soğuk yüklenmesiyle daha da kötüleşti ki toplanmış oksijeni sıvıdan katıya döndürdü. SpaceX, bu sorunları çözmek için hem kısa hem de uzun vadeli düzeltmeleri yürürlüğe koyacağını ve gelecekte güvenli bir yakıt verme sürecini sağlayacaklarının sözünü verdi.

SpaceX müşterilerinin güvenini kazanmak zorunda

Soruşturma sona erdi ve SpaceX, müşterisinin Iridyum uydularını 8 Ocak’ta tekrar fırlatacağını duyurdu. SpaceX, telekomünikasyon şebekesinde ses ve veri ağı oluşturmak için kullandığı yörüngede 10 İridyum uydudan oluşan bir yapı oluşturmak için, Falcon 9 kullanacak. Iridyum’dan gelen uydular Şahin 9’un nakliye kapsülüne yüklenmiş durumda.SpaceX gerçekten bu görevi başarıyla tamamlarsa, Eylül kazasından sonra bu kadar hızlı geri dönüşüyle benzeri görülmemiş bir ivme yakalamış olacak. Ayrıca diğer müşterilerinin tam güvenini kazanacak.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

2 Comments

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...