SpaceX artık sadece roketleri değil kapsülleri de birden fazla kullanabiliyor.

SpaceX artık sadece roketleri değil kapsülleri de birden fazla kullanabiliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan yeniden ikmal görevinin bir parçası olarak özel uzay aracı malzemeleri Dragon kargo kapsülü ile yeniden gönderdi. Falcon 9 roketi kadar karmaşık değil. SpaceX’in hedefi bir aksaklık olmaksızın üç defa kullanabilmek. İnsanlı Dragon görevleri gerçeğe dönüştüğü zaman uzay uçuşlarının genel maliyetini düşürmek için önemli adımlardan biri.

Ekip, Falcon 9 roketini Cape Canaveral’a başarılı bir şekilde indirdiğinden beri bu gibi durumlar artık sıradan hale gelmeye başladı. SpaceX mümkün olduğunca çok sayıda roket fırlatmak istiyor.

SpaceX artık sadece roketleri değil kapsülleri de birden fazla kullanabiliyor.

SpaceX roketi yeniden kullanmadan önce biraz zaman gerekiyor. Elon Musk’ın hedefi 2018. Eğer hedeflere ulaşılabilirse bu uzay yolculuğu için çok önemli olabilir. Her fırlatmada milyonlarca (neyse ki milyarlarca değil) dolar değerindeki ekipmanları çöpe atmak yerine hem SpaceX hem de devlet kurumları yalnızca roketin donanımda hata olduğunda ya da kullanım ömrü bittiğinde değişimler için endişelenmek zorunda kalacak. Bu da sürekli fırlatma görevlerinin önünü açacak.

Dragon uzay aracı 2010 Aralık ayında yörüngeden çıkarak sağlam bir şekilde tekrar geri getirilmiş olan ve daha sonra tekrar kullanılan ilk uzay aracıdır. Dragon uzay aracı Falcon 9 roketinin tepesinde fırlatılır. Dragon kapsülünde 18 adet Draco iticisi vardır. Bir rivayete göre, bu projenin imkansız olduğunu söyleyenlere tepki olarak Elon Musk, 1963 tarihli “Puff, the Magic Dragon” adlı şarkıdan ilham alarak Dragon ismini vermiştir.

OKU ►  Blockstack tarayıcı eklentisiyle maksimum güvenlik

Aşağıdaki videodan fırlatmanın tamamını izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here